Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach bliżej. Padła data

31
Podziel się:

1 stycznia 2025 r. mógłby wejść w życie zakaz nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach paliw - zdradziła minister zdrowia Izabela Leszczyna. W rozmowie z PAP dodała, że projekt jest już gotowy i po wakacjach powinien wpłynąć do Sejmu.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach bliżej. Padła data
1 stycznia 2025 r. może wejść w życie nocna prohibicja na stacjach paliw. Zdj. ilustracyjne (EAST_NEWS, ZOFIA BAZAK)

Minister zdrowia chce zakazania sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach: 22 - 6. Izabela Leszczyna zaznaczyła, że projekt jest już gotowy i został skierowany do zespołu do spraw programowania prac rządu. Dodała, że chciałaby, aby projekt po wakacjach trafił do Sejmu.

Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że konsultacje społeczne projektu nie będą skracane. - Rozumiem, że bardzo wiele podmiotów będzie się chciało wypowiedzieć: podmiotów gospodarczych, ale pewnie także NGOsów i w ogóle strona społeczna. Wszystkie uwagi przeczytamy z należytą uwagą i będziemy się do nich oczywiście odnosić - zadeklarowała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Piwo tańsze niż woda. Musieli zmienić przepisy

Zmian w sprzedaży nie chce Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). - Proponowane przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązanie budzi poważne wątpliwości pod względem zgodności z krajowym porządkiem prawnym, zwłaszcza z wymogami konstytucji dotyczącymi równości wobec prawa oraz zasadności ograniczenia praw przedsiębiorców - ocenił prezes POPiHN Leszek Wiwała.

Wiwała dodał, że alkohol stanowi "ważny element" pełnej oferty handlowej sklepów przy stacjach paliw. - W Polsce wykształcił się model stacji paliw, które poza samym paliwem oferują klientom szeroką ofertę udogodnień i usług dodatkowych - od myjni, poprzez bary i restauracje, aż po pełnoskalowe sklepy spożywcze - podkreśłił Wiwała. Zaznaczył, że taki sklep działający przy stacji benzynowej jest obecnie typowym punktem handlowym branży FMCG, który ma konkurować o klientów z sieciami sklepów osiedlowych i dyskontami.

Zakaz sprzedaży alkoholu. Jest data

Pytana o proponowaną w projekcie datę wejścia w życie ograniczenia sprzedaży alkoholu, wskazała na 1 stycznia 2025 r. - Mówiliśmy o pierwszym stycznia 2025 r. Natomiast zawsze vacatio legis jest decyzją ostatecznie podejmowaną po konsultacjach społecznych - zaznaczyła.

W pierwszym półroczu 2024 roku kierujący po alkoholu byli sprawcami 533 wypadków drogowych, w których zginęło 37 osób, a 641 zostało rannych - to dane Biura Ruchu Drogowego KGP.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) w raporcie z 2022 r. zwróciła uwagę, że 1,5 mln dzieci w Polsce wychowuje się w rodzinach alkoholików. To 21,5 proc. dzieci w Polsce i 4 proc. populacji Polski. Blisko 500 tys. spośród tych dzieci znajduje się w dramatycznej sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu. Stanowią one 7,2 proc. dzieci w Polsce.

W otoczeniu alkoholików żyje około 1,5 mln osób dorosłych (współmałżonkowie, rodzice) - to 4 proc. populacji Polski. Około 2 mln osób (dorośli i dzieci) to ofiary przemocy domowej w rodzinach z problemem alkoholowym (dwie trzecie osób dorosłych i dwie trzecie dzieci z tego rodzaju rodzin). 5,2 proc. społeczeństwa polskiego jest ofiarami przemocy domowej związanej z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Z raportu PARPA wynika też, że alkohol odpowiada rocznie za śmierć nawet 35 tys. osób i tworzy wielomiliardowe koszty dla państwa.

Systematycznie od 2002 roku zwiększa się dostępność ekonomiczna napojów alkoholowych - to wnioski "Raportu 2023. Uzależnienia w Polsce" Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Za średnie miesięczne wynagrodzenie w 2022 r. można było kupić o blisko 140 proc. więcej butelek piwa o pojemności 0,5 l niż w 2002 roku i ponad 140 proc. więcej butelek wódki 40 proc. o pojemności 0,5 l. "Od 15 lat spożycie wynosi nie mniej niż 9 litrów 100-proc. alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca" - podkreślili eksperci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
WYRÓŻNIONE
NIKO
5 miesięcy temu
Polska to kraj zakazów dajcie nam wkońcu żyć zajjmijcie się ważnymi sprawami a nie tym co ma być gdzie i kiedy sprzedawane, gdzie wolny rynek
Ewa
5 miesięcy temu
Kto ma zamiar pić to i tak będzie będą melinki na każdym osiedlu i to jest walka z wiatrakami chcesz.pic pij twoje zdrowie i pieniądze dawniej była melinka na każdym kroku i teraz też tak będzie
Alek
5 miesięcy temu
Ten rząd to kpina
NAJNOWSZE KOMENTARZE (31)
atom
3 miesiące temu
Co to za czasy. Człowiek podobno tym się różni od ludzi że myśli a nie działa instynktownie. Skąd pomysł że widok alkoholu wywołuje chęć zakupu. Po 22ej ludzie jadą w celu zakupu alkoholu tam gdzie jest on o tej porze dostępny. Nie kupują bo się trafił.
Bez nicku
3 miesiące temu
Raport PARPA jest wstrząsający. A może ciężko zrozumieć co on znaczy. A tak na marginesie to 5000 mandatu dla meliniarza załatwiłoby sprawę.
Buuu
4 miesiące temu
Bo jak nie będzie na stacjach to będzie zchodził gdzie indziej. Zawsze to samo jaka by władza nie nastała. Zatrzynają od podwyżki papierosów, alkoholu i innych używek. Potem jak Morawiecki będą podnosić podatek na napoje z cukrem a pewnie i cukierkom się dostanie .W imię ochrony zdrowia poprawy bytu itd. Nie chodzę na wybory od dawna aby wytrzymać ten wszech ogarniający polityczny idiotyzm.
Lekasz
5 miesięcy temu
Alkohol jest dla ludzi rozumnych.Im zakazy sa niepotrzebne.Chyba ze rzad traktuje swoich obywateli jak idiotow.To wtedy faktycznie potrzebne sa zakazy i kary.
Lekasz
5 miesięcy temu
A w sejmie mozna pracowac bedac nawalonym.Tam nie ma zadnych zakazow.
...
Następna strona