Trybunał Konstytucyjny orzekł, że w zakresie, w jakim obliguje sąd do orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa jest niezgodny z Konstytucją - czytamy. Zakwestionowany przepis dotyczy możliwości orzeczenia przez sąd środka karnego w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
W pozostałym zakresie TK umorzył postępowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezgodne z trójpodziałem władzy
Skarżący prowadził samochód w stanie nietrzeźwości. TK podaje, że był on już wcześniej skazany za to samo przestępstwo. Sąd Rejonowy uznał, że mężczyzna jest winny, więc skazał go na karę pozbawienia wolności oraz orzekł wobec niego środek karny w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Od tego wyroku wniósł on apelację do Sądu Okręgowego, który uchylił poprzednią karę i zmienił ją na karę pozbawienia wolności oraz karę ograniczenia wolności, a także podtrzymał zakaz prowadzenia pojazdów. Skarżący złożył wobec tego sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Problem konstytucyjny podniesiony w skardze dotyczy zobowiązania sędziego do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w przypadku popełnienia przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, jeżeli sprawca przestępstwa był już wcześniej skazany za takie przestępstwo - czytamy.
Skarżący wskazał w skardze, że takie rozwiązanie jest niezgodne z: zasadą trójpodziału władzy, prawem do sądu, zasadą domniemania niewinności, zasadą niezależności władzy sądowniczej oraz przepisem określającym strukturę sądownictwa.
Wynajmuje auta za miliony. Popełnił jeden duży błąd
Według kwestionowanego przepisu skarżący wskazał, że sąd może odstąpić od orzeczenia dożywotniego środka karnego, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Zdaniem Skarżącego takie rozwiązanie oznaczało przerzucenie ciężaru dowodu na oskarżonego, co jest nie do pogodzenia z konstytucyjną zasadą domniemania niewinności.