Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 9 maja. Dalej - według planów resortu edukacji - placówki szkolne powinny funkcjonować stacjonarnie, a samo świadczenie nie będzie już potrzebne.
Tak jak do tej pory zapomoga przysługuje w przypadku zamknięcia szkoły z powodu COVID-19.
To oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także wówczas, gdy placówka, która wznowiła działalność stacjonarną, zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie zostanie ograniczone.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.
Świadczenie otrzymają również ubezpieczeni rodzice dzieci do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności. Obejmie ono także pociechy do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Przypomnijmy przy okazji, że już od poniedziałku 26 kwietnia najmłodsi uczniowie z 11 województw odbywają zajęcia w trybie hybrydowym. Wraz z początkiem maja do szkół ruszą kolejne roczniki i województwa.
Już wcześniej (19 kwietnia ) działalność stacjonarną w całym kraju wznowiły przedszkola, zerówki, żłobki i kluby malucha.
Powrót do szkół - harmonogram:
- 4 maja – powrót uczniów klas 1-3 szkół podstawowych do nauki stacjonarnej
- 15 maja – uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół średnich przejdą na naukę hybrydową
- 29 maja – nauka stacjonarna we wszystkich szkołach podstawowych i średnich
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.