W chwili wprowadzenia złotówki jako waluty w II RP premierem by jeszcze Ignacy Jan Paderewski. Ustawa z dnia 28 lutego 1919 r. miała 4 artykuły i weszła w życie z chwilą jej ogłoszenia. Kluczowym był pierwszy z nich:
Pełna treść ustawy z 28 lutego 1919 r.:
Choć w ciągu 100 lat od ustanowienia złotego przez Polskę przetoczyła się wojna, a przez 45 lat znajdowaliśmy się w sowieckiej strefie wpływów, to nadal płacimy złotówkami. Ich ustanowienie upamiętnił Narodowy Bank Polski, który wyemitował zestaw monet kolekcjonerskich "100 lat złotego".
NBP "zarżnie numizmatykę"? 23 tys. zł za 9 monet
Rocznicę na Twitterze skomentował także premier Mateusz Morawiecki. W krótkim wpisie przypomniał, że w chwili ustanawiania złotówki miała ona za zadanie zjednoczyć ziemie polskie po zaborach. "Dziś po 100 latach, jest nie tylko symbolem, ale także realnym narzędziem kształtowania naszej suwerenności gospodarczej" – dodał.
Co ciekawe, choć ustawa wprowadzono w lutym 1919 r., to złotówki w obiegu de facto pojawiły się w 1924 r. – do tego czasu stosowano m.in. blankiety banknotów państw zaborczych, na których specjalnymi pieczęciami przybijano ich wartość w złotych.