Nadchodzące zmiany w programie 500+ to następstwo przyjętego przed kilkoma dniami projektu ustawy przez rząd. Ministrowie tłumaczyli konieczność zmiany wypłat trwającą pandemią koronawirusa. Co konkretnie się zmieni?
Wniosek tylko w sieci
Pierwszą zmianą odczuwalną z punktu widzenia wnioskodawcy będzie zmiana sposobu składania wniosków o wypłaty środków z programu Rodzina 500+. Po zmianach będzie można zrobić to wyłącznie drogą internetową.
"Z roku na rok obserwuje się wzrost dotyczący wykorzystania elektronicznych kanałów składania wniosków dot. programu Rodzina 500+. W 2018 roku 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 roku było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku 84 proc." - przekonuje KPRM na swojej stronie.
500+ tylko na konta
Drugą sporą zmianą jest ujednolicenie form wypłat pieniędzy. Po zmianach środki z 500 Plus rodzice otrzymają wyłącznie na konta.
"Wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się wśród polskich rodzin dużym zainteresowaniem. Wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci - takie jak m.in. świadczenia rodzinne czy świadczenie wychowawcze - jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy" - czytamy na stronach rządowych.
ZUS przejmie kontrolę nad programem 500+
Według rządzących dzięki przyjętym zmianom w latach 2022-2032 uda się zaoszczędzić 3,1 miliarda złotych na obsłudze programu. Szacowane koszty w tym czasie miały wynieść 3,5 mld, ale dzięki zmianom wyniosą około 427 milionów złotych.
To nie koniec zmian, ponieważ, zgodnie z zapisami projektu ustawy, pieczę nad programem Rodzina 500+ przejmie ZUS. Dziś za jego realizację odpowiadają przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego, a w przypadkach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego - wojewoda.