Ministerstwo Finansów w specjalnym komunikacie podkreśliło, że zmiany w przepisach dotyczących akcyzy wynikają z unijnej dyrektywy. Jej przepisy były nieobowiązkowe, ale Polska postanowiła je wprowadzić, aby wesprzeć branżę małych producentów alkoholu. Dlatego też 23 listopada 2021 roku Rada Ministrów przyjęła projekt resortu finansów ws. zmian w akcyzie.
Zmiany w akcyzie na alkohol od 1 stycznia. Kto skorzysta?
- To dobra wiadomość dla małych niezależnych producentów napojów alkoholowych np. miodów pitnych, wina i cydrów. Już od przyszłego roku będą oni korzystać z niższej - i to o połowę - stawki akcyzy, tak jak od 2018 r. korzystają z niej mali producenci piwa. Dzięki temu będziemy wspierać mały biznes i produkty made in Poland - mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Zdaniem Sarnowskiego, niższa akcyza pozwoli rozkwitnąć małym i rodzinnym firmom, które funkcjonują z dala od wielkich miast. - O taką zmianę apelowali mali winiarze i cydrownicy - twierdzi wiceminister finansów.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że ok. 150 przedsiębiorców zostało wpisanych do prowadzonego przez resort rolnictwa rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich. Z tego grona ok. 10 wytwarzało niewielkie ilości cydrów, perry i miodów pitnych. Nowe przepisy mogą sprawić, że liczba takich firm się zwiększy.
- Według Powszechnego spisu rolnego, w Polsce działa obecnie ok. 62 tys. sadowników posiadających więcej niż 1 ha sadów. Są oni potencjalnymi producentami fermentowanych napojów winiarskich - podkreśla Sarnowski.
W ramach nowych przepisów zdecydowano się też na wprowadzenie szeregu rozwiązań, na których skorzystać mają mali przedsiębiorcy produkujący alkohol. Mowa m.in. o uelastycznieniu sprzedaży na odległość. Co to oznacza w praktyce? Sprzedawca wysyłający wyroby z innego państwa członkowskiego będzie mógł bezpośrednio rozliczyć się z akcyzy na terytorium Polski.
"Obecnie sprzedaż taka może być dokonywana wyłącznie za pośrednictwem wyznaczanego na terytorium kraju przedstawiciela podatkowego" - tłumaczy Ministerstwo Finansów.