Zmianę w przepisach, którą przyjął we wtorek rząd, wymusza decyzja Komisji Europejskiej, zgodnie z którą polskie prawo narusza dyrektywę siedliskową i ptasią.
Projekt zakłada dodanie do ustawy o ochronie przyrody artykułu, zobowiązującego właścicieli lasów do stosowania wymagań dobrej praktyki na etapie przygotowywania, jak i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.
Dodany ma też być przepis, dzięki któremu właściwy minister będzie mógł określić wymagania dobrej praktyki w drodze rozporządzenia.
Ochrona zwierząt i ptaków
Według ministerstwa klimatu nowe rozwiązania merytoryczne dotyczące dobrych praktyk zakładają przede wszystkim rozdzielenie kodeksu na zbiór zasad na etapie przygotowawczym i na etapie realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.
Właściciele lasów mają zostać objęci obowiązkiem przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni. Doprecyzowany ma zostać sposób oznakowania miejsc występowania gatunków chronionych.
W nowych przepisach pojawi się także wskazanie, że działania z zakresu gospodarki leśnej nie mogą powodować umyślnego zabijania zwierząt i niszczenia okazów gatunków, wymienianych w odpowiednich załącznikach do dyrektyw.
Ograniczenia wycinki
Projektowane przepisy wprowadzają też ograniczenie wycinki drzew w lasach. Po zmianach nie będzie można prowadzić całkowitej wycinki na terenach znajdujących się co najmniej 25 m od źródeł, rzek, jezior, torfowisk i źródlisk oraz fakultatywnie w miejscach pamięci narodowej i kultu religijnego nie stosuje się cięć zupełnych.
Nowe przepisy mają też określić średni poziom ilości martwych drzew na 1 ha powierzchni leśnej oraz zasady pozostawiania drzewostanów do naturalnego obumarcia.