W czwartek późnym wieczorem Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Regulacja wprowadza dodatkowy urlop dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach.
Wszystkie kluby za projektem ws. dodatkowego urlopu
W dyskusji wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały poparcie dla projektu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po debacie wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji. "Do głosowania nad tym wnioskiem przystąpimy w bloku głosowań" - powiedziała.
Posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która miała się zająć projektem, pierwotnie zaplanowano na piątek na godz. 9.
Wniosek Konfederacji sprawia jednak, że komisja nie będzie mogła być zwołana.
Dłuższy urlop. Oto zasady
Projekt MRPiPS zakłada, że dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, dodatkowy urlop macierzyński wyniesie maksymalnie 15 tygodni.
Natomiast dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji - maksymalnie osiem tygodni.
Zmianie ulegnie także wysokość zasiłku macierzyńskiego w czasie dodatkowego urlopu - będzie on wynosił 100 proc. podstawy zasiłku.
Projekt jest odpowiedzią na petycję, która do ministerstwa wpłynęła w listopadzie 2023 roku. Jej autorem była Fundacja Koalicja dla wcześniaka, podpisy pod nią złożyło blisko 16 tys. osób.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego blisko 20 tys. przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży.