Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Znaczący spadek produkcji budowlano-montażowej. Ale mogło być gorzej

8
Podziel się:

Najnowsze dane GUS wskazują na istotne obniżenie produkcji budowlano-montażowej w Polsce. W listopadzie 2024 roku odnotowano spadek o 9,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, przy czym rok wcześniej obserwowano wzrost o 3,8 proc.

Znaczący spadek produkcji budowlano-montażowej. Ale mogło być gorzej
Nowe dane z budów (GETTY, Bloomberg)

Chociaż spadek jest spory, to eksperci spodziewali się jeszcze gorszych danych - konsensus wskazywał na odczyt na poziomie -11 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym jest natomiast nieco lepiej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja budowlano-montażowa w listopadzie 2024 roku była wyższa o 3,3 proc. w stosunku do października tego samego roku. Przed rokiem wzrost miesięczny wyniósł 3,0 proc. Dane dotyczą przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób.

Spadki we wszystkich sektorach budownictwa

Największe zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej zanotowano w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków. W tej grupie spadek wyniósł aż 16,0 proc. w porównaniu z listopadem 2023 roku. Firmy realizujące roboty budowlane specjalistyczne odnotowały spadek o 13,0 proc., natomiast przedsiębiorstwa specjalizujące się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej zarejestrowały najmniejszy spadek - o 3,2 proc.

W ujęciu miesięcznym sytuacja przedstawiała się bardziej zróżnicowanie. Jednostki budujące obiekty inżynierii lądowej i wodnej zwiększyły produkcję o 12,2 proc. w porównaniu z październikiem 2024 roku. Jednocześnie przedsiębiorstwa wykonujące roboty budowlane specjalistyczne zanotowały spadek o 6,0 proc., a firmy zajmujące się budową budynków zmniejszyły produkcję o 2,6 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd interweniuje ws. masła. "Rynek zareaguje spadkiem cen"

Perspektywa długoterminowa i charakter prac

Analiza danych za okres styczeń-listopad 2024 roku pokazuje utrzymującą się tendencję spadkową. Największy spadek w tym okresie - o 9,5 proc. - dotknął jednostki realizujące roboty budowlane specjalistyczne. W przedsiębiorstwach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz wznoszeniem budynków odnotowano nieco mniejsze spadki, odpowiednio o 7,1 proc. i 6,1 proc.

Istotne różnice widać także w podziale na charakter prowadzonych prac. Roboty o charakterze inwestycyjnym zmniejszyły się w listopadzie 2024 roku o 7,2 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, podczas gdy prace remontowe zanotowały spadek aż o 13,9 proc. To wyraźna zmiana w stosunku do listopada 2023 roku, kiedy to prace inwestycyjne wzrosły o 21,6 proc., a remontowe spadły o 21,1 proc.

W całym okresie od stycznia do listopada 2024 roku produkcja budowlano-montażowa w zakresie prac inwestycyjnych zmniejszyła się o 9,0 proc., a remontowych o 3,6 proc. To kolejna znacząca zmiana w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku, kiedy obserwowano wzrost prac inwestycyjnych o 28,0 proc. i spadek prac remontowych o 29,0 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, produkcja budowlano-montażowa w listopadzie 2024 roku była o 5,8 proc. niższa niż rok wcześniej, ale o 2,7 proc. wyższa niż w październiku 2024 roku. W odniesieniu do średniej miesięcznej z 2021 roku, poziom produkcji w listopadzie 2024 roku wyniósł 123,0.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Andrzej R.
miesiąc temu
Jak połowa firm z branży budowlanej nie padnie to będzie cud
Zbigniew S.
miesiąc temu
SUKCESssss i tego należy oczekiwać ... nowa miotła ....
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Miki
miesiąc temu
Spodziewali się gorszych wyników ale zmienił się prezes GUSu. ;) Uśmiechamy się .
Gość
miesiąc temu
Gdyby można było oddzielić developerów od pracowników branzy budowlanej, to bym się nie przejmował. Niestety ci pierwsi mają kasę i przeżyją, drudzy pojdą na bruk nie za swoje winy. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie. Osoby wdzięczne developerom za poparcie w czasie wyborow będą chcialy ponownie ich podreperować - oczywiście kosztem przeciętnych Kowalskich.
danton
miesiąc temu
Czy jest coś czego reżim Donalda nie zniszczył, czy kraj czy polityka zagraniczna, urządza hucpy z Romanowskim i inne, żeby przykryć łajdactwa i nieudolność ekipy.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
Ha ha ha
miesiąc temu
Tydzień temu był artykuł że jest nadpodaż mieszkań
Zbigniew S.
miesiąc temu
SUKCESssss i tego należy oczekiwać ... nowa miotła ....
Genek
miesiąc temu
Wreszcie jakaś pozytywna informacja.
healer
miesiąc temu
od dobrych kilku miesięcy rynek stoi więc developerka zaczyna zastanawiać się czy wchodzić w nowe acz już zatwierdzone projekty. Bo siedzą na grubych tysiącach niesprzedanych mieszkań a w różnych fazach budowy są ich setki tysięcy - raport GUS z maja 2024 mówił o 823 tys.....Podejrzewam że wiosną ten spadek rozpoczynanych inwestycji będzie już głęboki, na pewno nie 1-cyfrowy. Idzie KRACH na rynku jakiego nie było po 1990 r. A że cykl budowlany to 2-3 lata to nawet gwałtowne wstrzymanie nowych inwestycji (co się raczej nie zdarzy..) wpłynełoby na rynek dopiero gdzieś w 2028-29...
danton
miesiąc temu
Czy jest coś czego reżim Donalda nie zniszczył, czy kraj czy polityka zagraniczna, urządza hucpy z Romanowskim i inne, żeby przykryć łajdactwa i nieudolność ekipy.