Dopłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) miała pochłonąć 59,5 mld zł. "Wyniki finansowe funduszu są jednak tak dobre, że zarząd ZUS szykuje właśnie decyzję o rezygnacji z niemal jednej trzeciej dotacji" - pisze "DGP".
Jak czytamy, przyczyn dobrej sytuacji funduszu Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma upatrywać w skuteczności tarczy antykryzysowej. "W efekcie działań pomocowych liczba ubezpieczonych nie tylko nie zmalała, ale jest nawet większa niż przed epidemią".
ZUS nie potrzebuje części dotacji m.in. dlatego, że wydolność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli zdolność pokrycia bieżących wydatków bieżącymi wpływami, wynosi obecnie 81 proc. To bardzo pozytywne dane - komentuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, w rozmowie z dziennikiem.
ZUS rezygnuje z części dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Eksperci przypominają, że to nie pierwszy raz, kiedy ZUS rezygnuje z części dotacji budżetowej do FUS. Grzegorz Kulić, ekspert ds. rynku pracy i prezes Weegree, mówi, że tak było choćby w 2018 r. Również on, podobnie jak szefowa ZUS, uważa, że dobrej sytuacji FUS w tym roku pomogła tarcza antykryzysowa, która wpłynęła na poprawę koniunktury w gospodarce krajowej i wprost przełożyła się na zwiększenie zatrudnienia. - Pokazują to zarówno dane GUS, jak i ZUS - mówi ekspert "DGP".
Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy, zwraca uwagę, że sytuacja jest daleka od idealnej. - W firmach cały czas jest bardzo dużo wakatów. Mamy co prawda niskie bezrobocie, ale jednocześnie 44 proc. ludzi w ogóle nie pracuje - stwierdza.
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w ZUS. Co to jest FUS?
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych to państwowy fundusz celowy, którego środki są w dyspozycji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Stanowi on także pierwszy filar ubezpieczeń społecznych. To do FUS trafiają składki na ubezpieczenia społeczne oraz dotacje z budżetu państwa. Ze zgromadzonych w FUS pieniędzy wypłacane są emerytury, renty, świadczenia chorobowe czy wypadkowe.