Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Związkowcy chcą utworzenia nowego koncernu energetycznego. Dla górnictwa

24
Podziel się:

Związkowcy liczą na utworzenie nowego koncernu energetycznego. W tej sprawie spotkali się z minister przemysłu prof. Marzeną Czarnecką. Ich zdaniem trwa niekontrolowany import węgla, co powoduje, że kopalnie mają problemy. Polski węgiel ma zalegać na składach - czytamy w serwisie wnp.pl.

Związkowcy chcą utworzenia nowego koncernu energetycznego. Dla górnictwa
Węgiel zalega na składowiskach - mówią związkowcy. Zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock, NIKOLA FIFIC)

- Żeby kontrakty mogły być realizowane, to musimy w ramach zabezpieczenia składowisk zagwarantować pracę konwencjonalnych jednostek na krajowym węglu - powiedział dla wnp.pl Artur Wilk ze Związku Zawodowego Kontra przy Tauronie Wytwarzanie, który rozmawiał z minister Czarnecką. Wilk należy do Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry.

Jego zdaniem w polskich kopalniach jest problem z ciągłością wydobycia i wytwarzania, za które odpowiedzialny jest niekontrolowany import. - Przepełnione zwały mogą tylko i wyłącznie stanowić zagrożenie dla nas wszystkich. Brak wskazań przez PSE do pracy bloków energetycznych pracujących na węglu kamiennym Grupy Tauron, uchwały likwidacyjne, których widmo wisi nad głowami pracowników działa zdecydowanie destabilizująco dla naszego sektora - ocenił Wilk.

Marcin Machura z MZZ Kadra przy Tauron Wydobycie dodał, że wysokiej klasy polski węgiel nie jest odbierany.


Sytuację polskiego górnictwa miałoby poprawić utworzenie Południowego Koncernu Energetyczno-Węglowego. - To szansa na sprawiedliwą transformację energetyczną - stwierdził Wilk.

W skład Południowego Koncernu Energetyczno-Węglowego miałyby wejść śląskie kopalnie węgla kamiennego energetycznego oraz elektrownie na węgiel kamienny. Jest to na razie wstępna koncepcja, a kto miałby zasilić taką strukturę, wyniknie z przeprowadzanych analiz i prac Ministerstwa Przemysłu - wytłumaczył związkowiec i polityk Suwerennej Polski.

Jednocześnie Wilk ostrzegł, że "destabilizująco na naszych pracowników" działa fakt, ewentualnego końca wsparcia z rynku mocy dla węgla w 2025 r. Utworzenie koncernu miałoby zagwarantować utrzymanie miejsc pracy oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Uderzenie w NABE

Wilk odniósł się także do utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Cały proces określił mianem "bałaganu". Przypomnijmy, że NABE miało - według poprzedniego rządu Zjednoczonej Prawicy - przejąć wszystkie aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w elektrowniach zasilanych węglem kamiennym i brunatnym wydzielone z grup energetycznych (PGE, Tauron, Enea i Energa).

- Błędy związane z wyłączeniem z grup energetycznych spółek nie wróżą nic dobrego. Wystarczyło tylko posłuchać innego rozwiązania - właśnie budowy Południowego Koncernu Energetyczno-Węglowego na węglu kamiennym. Wskazywaliśmy już taki kierunek, pikietowaliśmy swego czasu pod KPRM. Jednak nikt wtedy nie słuchał, a ignorancja doprowadziła do praktycznie totalnej klęski koncepcji NABE - uznał Wilk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
gospodarka
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
WYRÓŻNIONE
rysio
8 miesięcy temu
Wyodrębnić ich ze spółek energetycznych i niech posmakują realiów rynkowych. Większość kopalni (wszystkie głębinowe) jest po prostu nierentowna ( nawet podczas covidu gdy ceny węgla były kosmiczne nie byli rentowni) a górniczy związkowcy domagają się kolejnych podwyżek (średnia pensja w tym sektorze to ponad 11000 pln). Do górników dopłaca każdy podatnik w dwójnasób ---- w podatkach i cenie prądu.
Tomasz 76
8 miesięcy temu
Związkowcy na bruk , biorą kasę nic nie robią tylko krzyczą od lat,ile jeszcze będziemy dopłacać do górników ,ile to ma jeszcze trwać ,to wyrzucanie kasy w błoto ,to i tak upadnie więc dlaczego mamy dalej dopłacać , węgiel kupimy za granicą tańszy i lepszy a górnicy na emerytury lub przebranżowienie was czeka
Qaz
8 miesięcy temu
Niech sobie zakładają byle z dala od moich pieniędzy niech się sami utrzymują z rok to potem pomyślimy a jak padną to będzie z kogo sciągać długi
NAJNOWSZE KOMENTARZE (24)
Jwch
8 miesięcy temu
Za te pieniądze w buty sobie wsadźcie ten węgiel, nawet mnie to bawi że tyle ludzi straci niebawem pracę, pozdrawiam eurokratow
mikeepbc
8 miesięcy temu
Potrzebne zaporowe cła na import węgla - to najlepszy sposób na szybką i definitywną dekarbonizację polskiej energetyki.
Nikita63
8 miesięcy temu
Zejdzie z ceny a węgiel się rozejdzie jak ciepłe bułki - - ale niestety cena jest sztucznie utrzymywania bo pośrednicy że składów wcześniej zakupi się po wysokich cenach i nie mogą stracić - - ot i cały problem
Poniatowski
8 miesięcy temu
Niemcom i francuzom tylko o to chodzi żeby zlikwidować polskie górnictwo i ciężki przemysł i uzależnić nas od nich. Unia erodyktatorów same zakazy. Niedługo cofniemy się do epoki kamienia łupanego podczas gdy oni otwierają sobie kolejne kopalnie. Tu nie chodzi o ekologię tu chodzi o władzę nad polską i dużą kasę.
Leśny ludek
8 miesięcy temu
Niestety czarno to widzę. Ryży gaulaiter nie po to został premierem Polski aby nasza ojczyzna się rozwijała, wręcz przeciwnie, wysłannik Berlina I Brukseli ma za zadanie zniszczyć Polski potencjał gospodarczy.
...
Następna strona