Drożeje niemal wszystko
Droga żywność to nie tylko domena polskiego rynku. Ceny jedzenia na całym świecie drożeją bowiem kolejny miesiąc z rzędu. Światowe ceny pszenicy wzrosły w październiku o 5 proc. i były o ponad jedną trzecią wyższe niż przed rokiem. Więcej płaci się także za oleje czy mleko.
Na ceny w dużej mierze wpływają rosnące koszty energii i transportu. Część podwyżek wynika jednak z powodu zdarzeń losowych. Jak wyjaśnia FAO, mowa m.in. o słabych zbiorach pszenicy u największych eksporterów czy osłabienia produkcji oleju palmowego w Malezji.
O 2,2 proc. wzrosły także ceny produktów mlecznych, w tym masła i mleka w proszku. Tyle samo zapłacimy natomiast za ser.
Mniej zapłacimy za cukier i mięso
Nieznacznie w dół poszedł za to indeks cen mięsa i cukru. Również w tym przypadku wahania miały charakter losowy. Powodem spadków jest bowiem mniejsze zapotrzebowanie na wieprzowinę w Chinach czy niepokoje rynku wobec produkcji cukru w Brazylii.
W przypadku tego druego to już drugi miesiąc spadku cen. Te nadal są jednak relatywnie wysokie, bo np. rok temu o tej porze były o 40 proc. niższe.
Polacy oszczędzają na jedzeniu
Z powodu drastycznych podwyżek cen coraz więcej pieniędzy wydajemy na żywność. To oznacza, że wiele osób zmuszonych jest do zmian w koszykach zakupowych
Prawie 70 proc. mniej niż przed rokiem wydajemy na napoje, 52,7 proc. na owoce i warzywa sezonowe, które w tym roku z powodu kapryśnej pogody oraz wzrostu kosztów pracy i transportu były wyjątkowo drogie. Oszczędzamy także na maśle, mięsie i warzywach całorocznych.