Pracownik socjalny będzie mógł skorzystać z dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu trzech lat. Teraz takie uprawnienie zyskuje po pięciu. Do tego, jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", pracownicy socjalni dostaną wyższy dodatek za pracę w terenie. Wzrasta z 250 do 400 złotych miesięcznie.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od niedzieli 30 maja. Ważnym zapisem w ustawie jest ten, który mówi, że dodatku za pracę w terenie nie będzie można wliczać do kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę i będzie przysługiwał wszystkim pracownikom, którzy przeprowadzają wywiady środowiskowe lub świadczą pracę socjalną poza ośrodkiem pomocy społecznej.
Pracownicy socjalni otrzymali ponadto ustawowo określoną ścieżkę awansu zawodowego, która będzie jednolita w całym kraju, ustawa przyznaje im także prawo do regularnych szkoleń (przynajmniej raz na dwa lata).
Ustawa wprowadza też specjalną procedurę przyznawania usług opiekuńczych w trybie pilnym, np. w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Jak wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Urszula Kućma, zastępca dyrektora MOPS w Jaśle, nowe przepisy pozwolą objąć wsparciem osobę starszą lub niepełnosprawną niezwłocznie po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.
Czytaj także: Podatek od psa. Nie każdy wie, że trzeba płacić
Z drugiej strony, ustawa zaostrza kary finansowe, grożące za prowadzenie nielegalnego prywatnego domu całodobowej opieki. Wojewoda będzie mógł nałożyć na ich właścicieli sankcje w wysokości 10, 20 lub 30 tys. zł - w zależności od liczby mieszkańców. Z 40 do 60 tys. zł wzrośnie zaś kara dla podmiotu, który dalej prowadzi taką placówkę bez zezwolenia lub otworzył kolejną.