Piotr Müller był pytany o to, czy "ma żal" do Andrzeja Dudy o to, że zdecydował się wysłać ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik w odpowiedzi stwierdził, że "polityka to nie jest kwestia żalu", lecz raczej "podzielenia kompetencji między organy rządowe i odnajdywania się w rzeczywistości".
Pan prezydent nie podpisał ustawy i wysłał ją do TK, i w tej rzeczywistości musimy się obracać – stwierdził Piotr Müller.
Kto hamuje KPO?
Rzecznik podkreślił też, że prezydent już jakiś czas temu zgłaszał zastrzeżenia do tej ustawy. Wyraził też nadzieję, że Trybunał "stosunkowo szybko je rozstrzygnie". – TK nie ma sztywnych terminów, dlatego jedyne, co możemy zrobić, to czekać na decyzję – stwierdził.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli zatem TK nie podejmie decyzji w krótkim czasie, to będzie można uznać prezydenta za "hamulcowego" KPO? Polityk podkreślił, że nie użyje tego słowa wobec głowy państwa.
Hamulcowym naszego KPO jest Komisja Europejska. Spór dotyczący KPO jest prowadzony z KE, która ma największe możliwości ruchu w tym zakresie – ocenił Piotr Müller. – Gdyby KE była bardziej otwarta na pewne argumenty, to tego problemu dawno by nie było. Jednak nie była otwarta, dlatego wypracowaliśmy kompromis – dodał.
Żadnych więcej projektów?
W rozmowie pojawił się też wątek kamieni milowych w kwestii źródeł energii odnawialnych. Pytanie dotyczyło przyjętej przez Sejm w ostatnich dniach tzw. ustawy wiatrakowej. Rzecznik zapewnił, że nie chodzi wyłącznie o realizację kamieni milowych, lecz reformę polskiej energetyki.
– To są projekty, które usprawniają polskie państwo. W naszym planie udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym miał się zwiększać. Możliwość tworzenia farm wiatrowych służy właśnie temu – wyjaśnił poseł PiS.
Czy są zatem jeszcze jakieś projekty reform zaplanowane na najbliższy czas? Rzecznik rządu podkreślił, że jest kilka propozycji, lecz obecnie jest już "końcówka naszej kadencji", a główne reformy wprowadza się raczej na początku.
– W naszym wypadku był też ogrom dodatkowych wyzwań, bo wybuchła pandemia i wojna. Okienko legislacyjne się już jednak kończy i nie będziemy zgłaszać wielu projektów w tej kadencji – stwierdził.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.