Według danych przytoczonych przez rzecznika opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w coraz więcej osób dorabia na emeryturze. Pod koniec minionego roku aktywnych zawodowo emerytów w kraju było 854 tys., podczas gdy w 2018 r. niespełna 748 tys., a w grudniu 2015 r. 575 tys. Najniższy odsetek pracujących emerytów mieszka w woj. opolskim.
Dorabiają na emeryturze
Na tysiąc mieszkańców pobierających świadczenie po ukończeniu powszechnego wieku na Opolszczyźnie dorabia 126 osób. Średnia dla całego kraju to 136 pracujących seniorów na tysiąc emerytów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- W naszym regionie średnia ta wrosła w porównaniu do ubiegłego roku, bo wówczas ten wskaźnik wynosił 123 osoby, a na przykład w 2018 r. było 115 pracujących seniorów na tysiąc emerytów – powiedział Sebastian Szczurek.
Według najnowszych danych ZUS ponad 57 proc. aktywnych zawodowo seniorów na emeryturze to właśnie kobiety. Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 67 lat i 3 miesiące, dla mężczyzn było to 68 lat i 9 miesięcy, dla kobiet – 66 lat i miesiąc.
Regionami o największym natężeniu pracujących emerytów na tysiąc osób z tym świadczeniem są woj. mazowieckie i wielkopolskie, gdzie pracuje odpowiednio 163 i 152 osoby. Najmniejszy odsetek pracujących na emeryturze jest w województwie podkarpackim – 89 osób i w lubelskim, gdzie dorabia 106 osób na tysiąc emerytów.
Wśród pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupą są osoby pracujące na umowę o pracę, stanowią one 39,1 proc. ogółu pracujących emerytów. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność stanowią 29,3 proc, a osoby pracujące na umowę-zlecenie – 25,7 proc.