Sześć nowych podmiotów znalazło się na liście ostrzeżeń KNF. Chodzi o:
- Vea sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie;
- Singa Biznes sp. z o.o. (uprzednio Singa Finance) z siedzibą w Warszawie;
- Arionn Investment sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu;
- Impressive Areas, działający poprzez mpressiveareas.com i impressivearea.com;
- BP Remit Limited sp. z o.o. Oddział w Polsce;
- BP Remit Limited z siedzibą w Londynie.
Lista ostrzeżeń KNF. Urząd składa doniesienia do prokuratury
W przypadku pierwszych trzech podmiotów Urząd KNF skierował zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. W komunikacie UKNF powołuje się na art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Mówi on o prowadzeniu działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia.
Na ten sam artykuł Urząd powołał się również w przypadku Impressive Areas. Różnica jest taka, że zawiadomienie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inaczej sprawa się mają z dwoma ostatnimi podmiotami. W ich przypadku UKNF powołał się na art. 150 ustawy o usługach płatniczych. Mówi on o nieuprawnionej działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego. Zawiadomienie w tej sprawie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Czym jest lista ostrzeżeń KNF?
Lista ostrzeżeń prowadzona przez KNF to zbiór podmiotów, w stosunku do których Komisja zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Lista ostrzeżeń publicznych ma za zadanie alarmować społeczeństwo oraz podmioty gospodarcze o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami. Pełna lista ostrzeżeń publicznych KNF dostępna jest na stronie Urzędu.
Komisja Nadzoru Finansowego natomiast ma za zadanie nadzorować sektor bankowy, rynek kapitałowy, ubezpieczeniowy, emerytalny, a także odpowiada za nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych.
Jego zadaniem jest nadzór nad rynkiem finansowy, który ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku.
KNF z kolei nadzoruje premier.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.