Dziś o godzinie 20:00 poznamy decyzję Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych, a także komunikat do decyzji. To właśnie ta publikacja będzie przykuwać uwagę inwestorów, ponieważ po obecnym posiedzeniu Rezerwy Federalnej nie ma zaplanowanej ani konferencji, ani przedstawienia nowych projekcji makroekonomicznych.
Inwestorzy, na podstawie kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych, z zerowym prawdopodobieństwem wyceniają możliwość podwyżki stóp po styczniowym posiedzeniu. Obecnie prawdopodobieństwo powyżej 50 proc. dla kolejnego kroku w stronę zacieśniania polityki monetarnej w USA wyznaczone jest na wrzesień. Stąd też rynek terminowy, na podstawie wyżej wymienionych kontraktów, szacuje jedynie jedną pełną podwyżkę w tym roku, a nie cztery jak wynikało to z grudniowej mediany oczekiwań członków FOMC.
Zmiany oczekiwań od grudnia ubiegłego roku są dość wyraźne, ponieważ jeszcze pod koniec omawianego miesiąca spread pomiędzy kontraktem FRA dla USD 12x15 a 3-miesięcznym Liborem dla USD wskazywał na możliwość wzrostu rynkowego oprocentowania dolara (3m Libor USD) na przestrzeni roku o 0,62 proc., a obecnie wskazuje na wzrost o 0,3 proc.. Inwestorzy na wymienionych rynkach oczekują zatem gołębiego tonu Rezerwy Federalnej. Czy się tego doczekają? Przedsmak już dziś o godzinie 20:00, natomiast posiedzenie z konferencją i projekcjami dopiero w połowie marca.
Do godziny 17:30 obserwujemy odbicie w cenach surowców. Ropa Brent zdrożała o +1,7 proc. Do 32,30 USD za baryłkę, a WTI o +1,1 proc. Do 31,8 USD. Odbicie pojawiło się także w cenie rudy żelaza, która powędrowała na północ o +3,3 proc. wraz ze wzrostem ceny miedzi na londyńskiej giełdzie o +2,9 proc. Tak pokaźna zwyżka w cenach rudy żelaza wspiera na rynku forex dolara australijskiego. Umocnił się on względem USD o +0,77 proc., a kurs znalazł się na poziomie 0,7074. Wzrost zanotował dziś także dolar nowozelandzki w ujęciu do jego amerykańskiego odpowiednika o +0,37 proc.
Dla tej waluty kluczowym wydarzeniem będzie dzisiejsza decyzja RBNZ dotycząca stóp procentowych. Implikowane prawdopodobieństwo wyliczone na podstawie OIS wskazuje, że główna stopa nie zostanie zmieniona i będzie wynosić 2,5 proc. (z prawdopodobieństwem równym 85 proc.). Tymczasem dla marcowej decyzji wynosi ono już 63,7 proc. (brak zmian), a zatem rośnie prawdopodobieństwo cięcia. Zapowiada się zatem emocjonujący wieczór na parze NZDUSD. 20:00 FED, 21:00 RBNZ.