Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Rosnąca niepewność ciąży złotemu; nie pomógł odczyt PKB

4
Podziel się:

Rosnąca niepewność co do dalszego rozwoju ożywienie gospodarczego na świecie ogranicza popyt na waluty rynków wschodzących, w tym złotego. Polskiej walucie nie pomógł lepszy od prognoz odczyt PKB, a dane o produkcji przemysłowej w lipcu mogę lekko ją osłabić.

Kursy walut. Rosnąca niepewność ciąży złotemu; nie pomógł odczyt PKB.
Kursy walut. Rosnąca niepewność ciąży złotemu; nie pomógł odczyt PKB. (Pixabay)

Ostatnie dni na rynku walutowym nie przyniosły istotniejszych zmian w notowaniach złotego wobec euro. Kurs złotego w dalszym ciągu oscylował wokół poziomu 4,40 za euro.

Natomiast w przypadku kursu euro wobec dolara można było zauważyć niewielkie osłabienie dolara. Kurs euro/dolar z poziomów poniżej 1,18 przesunął się bliżej 1,1850.

W przypadku rynku krajowego, publikacja danych o polskim PKB za II kwartał, chociaż okazała się nieco lepsza od oczekiwań (-8,2 proc. vs. oczekiwane -8,6 proc.), to nie była w stanie wyraźniej wesprzeć złotego w obliczu rosnącej niepewności na rynkach globalnych co do dalszego tempa ożywienia gospodarczego.

Zobacz także: Koronawirus. Rządowe kontrakty ciągną budowlankę

Najbliższe dni nie powinny raczej odbiegać od schematów obserwowanych w ostatnim czasie, aczkolwiek oczekiwane nieco słabsze niż poprzednio dane o krajowej produkcji przemysłowej za lipiec (publikacja w czwartek) mogą nieco osłabić złotego wobec euro (powyżej poziomu 4,40). Skala przeceny powinna być jednak ograniczana przez gołębie sygnały w protokołach z posiedzeń z posiedzeń amerykańskiego oraz europejskiego banku centralnego.

Rynki zagraniczne żyły przede wszystkim amerykańskim problemami związanymi z uchwaleniem nowego programu wsparcia dla amerykańskiej gospodarki, po tym jak poprzedni stimulus fiskalny wygasł wraz z końcem lipca. Co prawda, próbując przełamać impas negocjacyjny w Kongresie, Donald Trump podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze ustanawiające m.in. 400 dolarowe cotygodniowe wsparcie dla bezrobotnych, jednak tego typu doraźne działania nie były w stanie wyraźniej wesprzeć amerykańskiej waluty, a co najwyżej względnie ustabilizować jej notowania.

W tym tygodniu GUS opublikuje przeciętny poziom wynagrodzeń i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (konsensus: 2,6 proc. oraz -3,1 proc. rok do roku), produkcję sprzedaną przemysłu (konsensus: -2,0 proc. rok do roku) oraz sprzedaż detaliczną (konsensus: -1,3 proc. rok do roku).

Są to generalnie odczyty zbliżone do czerwcowych. Ciekawa będzie też publikacja inflacji bazowej w poniedziałek, która w lipcu może wynieść 4,1 proc. rok do roku. Dane przemawiają za brakiem zmian polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę fakt, że rynek już dawno wycenił taki scenariusz ich wpływ na notowania powinien być ograniczony.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Jarosław Kosaty, PKO BP

komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
WYRÓŻNIONE
Pit
4 lata temu
Nie zauważyłem aby ciążyło złotemu.
buba
4 lata temu
żadne działania ofensywne nie służą walucie
Czytelnik
4 lata temu
Rozumiem, ze usuneliscie Panstwo moj post aby publicznosc nie byla swiadoma prawdy. Niestety, tym kraju nic sie nie zmienilo od dekad. Pozdrawiam
NAJNOWSZE KOMENTARZE (4)
Czytelnik
4 lata temu
Rozumiem, ze usuneliscie Panstwo moj post aby publicznosc nie byla swiadoma prawdy. Niestety, tym kraju nic sie nie zmienilo od dekad. Pozdrawiam
Czytelnik
4 lata temu
Panstwa analiza ma sie ni jak co do rzeczywistości i to niestety w kwestii wielu artykulow wydanych przez Was. Zloty bardzo szybko rosnie w sile bez konkretnych powodow. Kiedy rynki sugeruja spadek wartosci zlotego, on nie reaguje. Nie pierwszy raz to zaznaczalem. Ewidentnie rzad sztucznie umacnia zlotowke wtedy kiedy jej potrzebuje i na odwrot. Nie trzeba byc analitykiem aby spostrzec jak kurs drastycznie spada bez powodu patrzac na historyczne wykresy. Np. w jednym tygodniu zdecydowano sie podniesc wartosc zlotego o 10 groszy i to odrazu w poniedzialek. W kolejnym tygodniu ta sama sytuacja. Takich ruchow nie robi sie w poniedzialki prosze rzadu, a w zasadzie to dobrze ze tak zrobiliscie to przynajmniej jest to latwo czytelne. Ewidentnie sztuczna manipulacja kursem! Mozna wiedziec jaki organ rzadowy jest odpowiedzialny za ustalanie oraz manipulowanie kursami walut w Polsce?
buba
4 lata temu
żadne działania ofensywne nie służą walucie
Pit
4 lata temu
Nie zauważyłem aby ciążyło złotemu.