Iwona Duda w latach 2021-2022 była prezeską PKO Banku Polskiego, z którym rozstała się w sierpniu. Dziennikarze informowali, że przyczyną jej rozstania z bankiem były relacje PKO BP z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (BFG). Zarząd państwowej instytucji finansowej nie był w stanie podjąć decyzji, w jakim stopniu zaangażuje się w ewentualny proces resolution (mechanizm polegający na przeprowadzeniu restrukturyzacji lub likwidacji banku).
Wcześniej Iwona Duda była też prezeską Alior Banku. Funkcję tę pełniła w latach 2020-2021.
Drugie podejście Masłowskiej do RPP
Gabriela Masłowska to z kolei wieloletnia posłanka. Zasiada w Sejmie od 2001 r. Nie inaczej jest w tej kadencji parlamentu - Gabriela Masłowska jest członkinią Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, a zarazem zastępczynią przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To będzie drugie podejście posłanki do Rady Polityki Pieniężnej. Grupa posłów PiS zgłosiła ją po raz pierwszy pod koniec stycznia. Jednak Gabriela Masłowska zrezygnowała z kandydowania, a decyzję tę wytłumaczyła przyczynami osobistymi.
Czym jest RPP?
Rada Polityki Pieniężnej jest organem powołanym w Polsce do kształtowania polityki monetarnej kraju zgodnie z art. 227 Konstytucji RP. RPP jest odpowiedzialna za podstawowe założenia polityki pieniężnej w Polsce i ponosi odpowiedzialność za realizację wcześniej przyjętych założeń. Składa ona sprawozdania z wykonania planów w Sejmie.