O sprawie pisze "Puls Biznesu", który zwraca uwagę, że prezydencki projekt wspiera prezes NBP Adam Glapiński - inicjator i patron Rady ds. Obrotu Gotówkowego. Szef banku centralnego wielokrotnie podnosił temat płatności gotówkowych - w jego ocenie to właśnie gotówka zwiększa bezpieczeństwo państwa.
Projekt jednak wywołał też szybkie ruchy w Ministerstwie Finansów. Z informacji "PB" wynika, że w resorcie powstał projekt regulacji... wprowadzającej obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych. Ma być on elementem ustaw wdrażających Polski Ład. Projekt najpierw ma trafić do konsultacji społecznych.
- Proponowane rozwiązanie jest lustrzanym odbiciem projektu pana prezydenta. Obie regulacje dobrze się uzupełniają i gwarantują kompletne prawo do swobodnego wyboru formy płatności - twierdzi Jan Sarnowski, wiceminister finansów w rozmowie z dziennikiem.
To nie jest pierwsze podejście MF do wprowadzenia obowiązku przyjmowania płatności bezgotówkowych. W 2016 roku podobny projekt przygotował Tadeusz Kościński, który w piastował wtedy stanowisko wiceministra rozwoju. Tamten projekt jednak nigdy nie wyszedł z rządu.
"PB" jednak zwraca uwagę, że powrót resortu finansów do ustawowego obowiązku przyjmowania płatności bezgotówkowych jest zaskakujący. W ostatnim czasie narrację o płatnościach przejął Narodowy Bank Polski i powołana przez niego Rada ds. Obrotu Gotówkowego.
Dziennik jednak podkreśla, że ruch ze strony ministerstwa przywraca proporcje w postrzeganiu zjawisk zachodzących na tym rynku. Choć liczba terminali w Polsce szybko przyrasta, to wciąż znajdujemy się poniżej średniej unijnej.
MF jednak od jakiegoś czasu forsuje płatności bezgotówkowe. Dowodem na to jest wypowiedź wiceministra finansów Jana Sarnowskiego podczas konferencji Cashless Congress, który zapowiedział nowy typ podatnika - bezgotówkowego. Premiować ma przedsiębiorców udostępniających klientom taki rodzaj płatności.