Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 0,3 proc. W porównaniu z sierpniem 2023 r. odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 0,3 proc. - czytamy w oficjalnym komunikacie GUS. Analitycy spodziewali się gorszych danych - w ujęciu rocznym przewidywali spadek na poziomie -2 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dynamika sprzedaży detalicznej we wrześniu 2023 r. - dane GUS
Największy spadek sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. odnotowały podmioty z grupy "tekstylia, odzież, obuwie" (o 16,3 proc. wobec wzrostu o 25,2 proc. przed rokiem). Zmniejszenie sprzedaży zaobserwowano również w grupach: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 16,0 proc.), "meble, rtv, agd" (o 12,2 proc.) oraz "pozostałe" (o 9,7 proc.).
Przedsiębiorstwa handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi wykazały niewielki spadek o 0,1 proc. Znaczący dotyczy pojazdów i części (o 9,8 proc.) oraz paliw (o 7,5 proc.).
GUS odnotowuje też, że we wrześniu w porównaniu z sierpniem 2023 r. notowano wyższą wartość sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 0,4 proc.). Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży "ogółem" zwiększył się z 8,2 proc. w sierpniu 2023 r. do 8,3 proc. we wrześniu br.
Wciąż na minusie, ale lepiej
Eksperci ING interpretują dane GUS raczej pozytywnie. Według nich nastąpiła bowiem "dalsza odbudowa kondycji konsumentów".
We wrześniu sprzedaż detaliczna spadła tylko 0,3 proc.r/r vs -2,7 proc.r/r w sierpniu. Spadek inflacji i odbudowa płac realnych robią swoje. W 3kw23 PKB powinien wzrosnąć w ujęciu rocznym, a 4kw23 przyniesie dalszą poprawę. Konsumpcja będzie głównym motorem wzrostu w 2024, znów inflacjogenna struktura PKB, dlatego tak ważne uruchomienie KPO i "czekających" FDI - czytamy w komentarzu analityków.
Podkreślają też, że w trzecim kwartale 2023 roku PKB powinien wzrosnąć w ujęciu rocznym, a czwarty kwartał roku przyniesie dalszą poprawę. "Konsumpcja będzie głównym motorem wzrostu w 2024 r." - podkreślają. Zauważają przy tym, że struktura PKB jest "inflacjogenna". Dlatego, ich zdaniem, tak ważne uruchomienie KPO i "czekających" FDI, a także wspieranie krajowych firm, aby przywrócić zdrową i prowzrostową strukturę PKB.
Eksperci Pekao podkreślają, że sprzedaż detaliczna prawie wróciła nad kreskę, przebijając oczekiwania rynku. "Struktura jest dość słaba (o tym dalej), ale sprzedaż to sprzedaż - argumenty za odbiciem konsumpcji prywatnej się piętrzą" - piszą analitycy.
Optymistyczni są też analitycy Aliora. "Czwarty miesiąc z rzędu wyraźnego odbicia. Dynamika rok do roku to -0,3 proc., znacznie lepiej od konsensusu (-2 proc. r/r) i naszej dość optymistycznej prognozy (-1,3 proc. r/r). Konsument stopniowo wraca do formy" - piszą w swojej analizie.
Odczyt zinterpretował też ekonomista Ignacy Morawski. "Sprzedaż detaliczna wyraźnie odbija od dna" - stwierdził. Wymienił też czynniki istotne w perspektywie najbliższego półrocza. To: znaczące odbicie dynamiki realnych płac, podwyżka świadczenia 500 Plus do 800 zł i duża podwyżka płacy minimalnej.
"Konsumenci dostrzegają poprawę"
Polski Instytut Ekonomiczny cytowany przez PAP podkreśla, że dane pozbawione wahań sezonowych wskazują na rosnący wolumen sprzedanych dóbr w ostatnich miesiącach.
Słabe wyniki sprzedaży w ujęciu rocznym to też po części efekt statystyczny, wynikający z napływu uchodźców z Ukrainy w 2022 r. Jego wpływ jednak stopniowo wygasa, dlatego w kolejnych miesiącach wyniki będą lepsze - czytamy w analizie PIE.
Analitycy PIE wskazują, że wzrost wynagrodzeń ponownie jest szybszy od inflacji, w efekcie rośnie zamożność konsumentów. "Badania koniunktury GUS wskazują, że konsumenci dostrzegają poprawę sytuacji finansowej. Wskaźniki ufności są najwyższe od dwóch lat. To będzie sprzyjać lepszym wynikom w handlu i usługach. Spodziewamy się, że konsumpcja prywatna wzrośnie nawet o 1,5 proc. r/r w bieżącym kwartale i o 2,8 proc. średnio w 2024 r." - ocenili.
Dynamika i struktura sprzedaży detalicznej (ceny bieżące)
Istotna jest też informacja o tym, jak kształtuje się dynamika i struktura sprzedaży detalicznej w cenach bieżących. Tu widoczny jest bowiem wzrost o 3,6 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek w wysokości -0,7 proc.