Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Poprawa klarowności finansów publicznych. Znany przedsiębiorca o budżecie

27
Podziel się:

"Przerzucanie części wydatków z części pozabudżetowej sektora do samego budżetu jest zjawiskiem pozytywnym i nie ma wpływu na potrzeby pożyczkowe państwa" - pisze o wstępnych założeniach do budżetu Janusz Jankowiak z JJ Consulting. Dokument przewiduje deficyt na poziomie 289 mld zł.

Poprawa klarowności finansów publicznych. Znany przedsiębiorca o budżecie
Znamy założenia budżetu (GETTY, SOPA Images)

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PKW jest pod naciskiem? Poseł PiS nie ma wątpliwości

Projekt budżetu państwa na 2025 rok, przyjęty przez rząd, zakłada poprawę wcześniejszych prognoz makroekonomicznych, co ma przełożyć się na wyższe dochody. Deklaracje rządu skomentował m.in. Janusz Jankowiak z JJ Consulting. Wskazuje, że przyjęty przez rząd projekt przyszłorocznego budżetu państwa charakteryzuje zakładana poprawa wcześniejszych założeń makroekonomicznych. Ekspert podkreśla, że "sprzyjająca wyższej prognozie dochodów" jest lepsza prognoza dynamiki PKB oraz inflacji.

Według Jankowiaka, "przerzucanie części wydatków z części pozabudżetowej sektora do samego budżetu jest zjawiskiem pozytywnym i nie ma wpływu na potrzeby pożyczkowe państwa". Przedsiębiorca zaznacza, że te wydatki "i tak musiałyby być zaspokojone przez sam budżet lub poza nim". Dodaje, że taka operacja "poprawia natomiast klarowność finansów publicznych".

Wyzwania związane z przejmowaniem zobowiązań pozabudżetowych

Jankowiak zwraca uwagę na potencjalne problemy związane z przyjętym rozwiązaniem. Jak pisze, "problemem jest jednak nie tylko sam wzrost potrzeb pożyczkowych, który bez wątpienia znajdzie odbicie w cenach polskiego długu". Ekspert podkreśla, że "ta operacja będzie musiała być konsekwentnie prowadzona również w kolejnych latach, aż do czasu wygaśnięcia wszystkich zapadających zobowiązań PFR i Funduszu Covid-19".

Przewiduje, że taka sytuacja "oznacza długotrwałe obciążenie budżetu państwa kolejnymi porcjami przejmowanych zobowiązań pozabudżetowych". W konsekwencji, jak stwierdza Jankowiak, "w sumie polityka fiskalna będzie bardziej ekspansywna, niż obiecywał jeszcze niedawno rząd".

Wpływ na negocjacje z KE i politykę monetarną

Jankowiak prognozuje, że przyjęte rozwiązania "będą utrudniać negocjacje z KE planów konsolidacji w ramach procedury nadmiernego deficytu". Ekspert zwraca również uwagę na potencjalne konsekwencje dla polityki monetarnej.

Według analityka, "z punktu widzenia RPP luźniejsza polityka fiskalna powinna opóźnić termin rozpoczęcia obniżek stóp procentowych". Jednocześnie Jankowiak przewiduje, że może to "wpłynąć też na samą skalę luzowania monetarnego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
MORDERCY54
wczoraj
odkurzacz przed chwilą,cale mieszkanie,te JEZORY ktore wychodza prze okna czarny kolor ,to jest GAZ
Net
wczoraj
Rząd żenady.....przewiduje....a ile będzie raczej do 300 dobiją.
baba
wczoraj
Zaczyna mnie Tusk i Kosiniak denerwować - Ciąg dalszy populizmu i dbanie o punkty u ludu ! Ja już nie wiem co obiecają tam są chyba jakieś wyścigi na rozdawnictwo?
Ktoś
wczoraj
Dopóki barany , bo to trzeba nazywać po imieniu, nie przestaniecie głosować na wilki zPoPisu, które to od 20 lat w różnych konfiguracjach z innymi partiami postokraglego stołu zawłaszczają i wyprzedają Polskę, to nic się nie zmieni! Kiedy wy wyborcy się obudzicie. Najpierw na jednych czy drugich głosujecie, a potem narzekanie. Trzeba było iść do wyborów i wybrać kogo innego. Ale po co, najlepiej narzekać. Bóg, Honor i Ojczyzna. Na takich ludzi trzeba głosować, a Ojczyznę da się uratować.
Irokez
wczoraj
Tusk = Maduro = Wenezuela , państwo bezprawia i bankrut!!
...
Następna strona