Jak podaje Interia.pl, wypłacanie środków z PPK staje się coraz popularniejsze i to nie tylko wśród pracowników z niskimi wynagrodzeniami.
Środki zgromadzone w PPK są wypłacane raz na kwartał, raz w roku, a nieraz nawet co miesiąc. Obowiązujące przepisy w żaden sposób nie ograniczają liczby wypłat.
Jak wylicza portal, osoba zarabiająca 10 tys. złotych miesięcznie może rocznie wypłacić z PPK nawet 1200 złotych.
Choć wypłata środków zgromadzonych w PPK jest niezgodna z założeniami systemu, opracowanego jako dodatkowe źródło emerytury, to jednak jest w pełni zgodna z prawem.
Aby to zrobić, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Nie trzeba przy tym podawać żadnej przyczyny.
- Na pewno nie rekomendowałbym nikomu likwidacji takiej możliwości, przeciwnie traktowałbym instytucję zwrotu jako poważną zachętę dla uczestników PPK - mówi portalowi Interia.pl Oskar Sobolewski ekspert Instytutu Emerytalnego. - W sytuacji gdy tylko 21 proc. osób zaufało PPK, tego rodzaju zachęty powinny dodatkowo być promowane.
Pracownicze Plany Kapitałowe to system gromadzenia oszczędności emerytalnych, który współtworzony jest przez pracowników, pracodawców oraz państwo.
Dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia.
Z kolei pracodawca dopłaca składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. Maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika może wynosić 8 proc.
Jak wyliczaliśmy w money.pl, do uczestnictwa w PPK najmniej dołożą osoby najsłabiej wynagradzane – do 120 proc. minimalnej pensji – praktycznie nic nie muszą wykładać ze swoich.