Resort podkreślił, że fundusze będą dostępne dla różnorodnych projektów z obszarów takich jak przedsiębiorczość, energetyka, ekologia, nauka, edukacja, ekonomia społeczna i innowacje społeczne. Beneficjentami mogą być przedsiębiorcy, instytucje naukowo-badawcze i oświatowe oraz organizacje pozarządowe.
- Inwestujemy pieniądze europejskie w dwóch wymiarach. Pierwszy z nich to polityka spójności i fundusze strukturalne, a drugi to Krajowy Plan Odbudowy. Fundusze te przekładają się na bardzo konkretne inwestycje. W wakacje inwestujemy pieniądze z pierwszego wniosku o płatność z KPO, po wakacjach złożymy kolejne wnioski - wyjaśnił wiceminister funduszy Jan Szyszko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczegóły naborów i konkursów
Ministerstwo poinformowało, że potencjalni beneficjenci będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w ramach 170 konkursów i naborów. W szczególności obejmie to:
- 30 konkursów z programów krajowych na łączną kwotę 7 mld zł
- 90 naborów z programów regionalnych o wartości ponad 5,5 mld zł
- 23 nabory z Krajowego Planu Odbudowy na blisko 87 mld zł
- 27 konkursów/naborów z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) na 519,5 mln zł
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, szefowa MFiPR, zapowiedziała na platformie X start konkursów na inwestycje z KPO w sierpniu. Wśród kluczowych obszarów wymieniono farmy wiatrowe na Bałtyku (20,5 mld zł), czyste i energooszczędne rozwiązania w przedsiębiorstwach (1,3 mld zł) oraz technologie wykorzystania surowców wtórnych (346 mln zł).