Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Upadłość konsumencka. Przybywa bankrutów, szykuje się rekordowy rok

135
Podziel się:

Właśnie padł miesięczny rekord upadłości konsumenckich w Polsce. Przybywa bankrutów, rośnie świadomość czy może sądy są coraz bardziej pobłażliwe?

Rośnie liczba upadłości konsumenckich. Kolejny rekordowy miesiąc.
Rośnie liczba upadłości konsumenckich. Kolejny rekordowy miesiąc. (East News)

W lipcu sądy ogłosiły upadłość aż 1,5 tys. osób fizycznych. To miesięczny rekord wszech czasów i zapowiedź rekordowego roku - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Co ciekawe, poprzedni rekord padł... w czerwcu, było to 1,1 upadłości konsumenckich. Długo się nie utrzymał, bo już miesiąc później sądy w Polsce ogłosiły niewypłacalność aż 1546 osób fizycznych. Dla porównania: w całym 2015 r. upadło 2,1 tys. konsumentów.

Łącznie w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 r. ogłoszono upadłość 5,5 tys. osób fizycznych, to tyle samo, ile zbankrutowało w całym 2017 r. To jednak nie tak, że zamrożenie gospodarki związane z pandemią koronawirusa przyczyniła się do fali upadłości.

Zobacz także: Obejrzyj: Upadłość konsumencka. "To nie cwaniactwo. Służy całemu społeczeństwu"

- Notowany w czerwcu i lipcu wzrost jest przede wszystkim skutkiem zmiany przepisów, która nastąpiła 24 marca. Wcześniej połowa wniosków o upadłość była oddalana przez sądy, bo warunkiem jej ogłoszenia był brak winy dłużnika. Obecnie każdy wniosek kończy się ogłoszeniem bankructwa, a sąd określa zasady spłaty zobowiązań - wyjaśnia w "Pulsie Biznesu" Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Wcześniej, by uzyskać upadłość konsumencką, trzeba było "dochować należytej staranności", innymi słowy, udowodnić przed sądem, że niewypłacalność nie wynika z rażącego niedbalstwa.

Najmłodszy tegoroczny bankrut ma 12 lat, a najstarszy - 91, przy czym średnia wieku to 51 lat. Co trzeci upadły konsument to senior w wieku powyżej 60 lat. Często bankrutowały też osoby w przedziale wiekowym 40-49 lat (23 proc.) i 30-39 lat (21 proc.).

Sądy ogłosiły więcej upadłości kobiet (3 tys.) niż mężczyzn (2,5 tys.). Najwięcej bankructw było w woj. mazowieckim (1,1 tys.), śląskim (622) oraz dolnośląskim i kujawsko-pomorskim (po 502), a najmniej w lubelskim (72), lubuskim (120) i opolskim (129).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(135)
WYRÓŻNIONE
AAABBB
4 lata temu
A to dopiero początek czekającego nas"dobrobytu"
PITi
4 lata temu
rządy Pisu,....zniszczyli gospodarkę przy 500 chorych, część ludzi miała raty do płacenia a straciła pracę....
Tu i teraz
4 lata temu
ważne że osły z Wiejskiej przyznały sobie podwyżki ...nawet niemowa Agata sie załapała
NAJNOWSZE KOMENTARZE (135)
oliwer
4 lata temu
jedynie co mi w tych czasach pomaga nie trafić na dłużnika to taki erif
Non
4 lata temu
Upadlosc kobsumencka w praktyce - mam dom samovhod prace i dlugi po upadlosci mam dlugi zdolnosc kredytowa i niemoge pracowac mieszkajac pod mostem
dobre sobie,
4 lata temu
a giełda i złoty rosną w siłe hehehe....
Rys
4 lata temu
Wczoraj na zakupach w warzywniaku zwróciłem uwagę na cenę czereśni 42 zł za 1 kg, czyli robotnik budowlany , fachowiec musi ciężko pracować 2 godziny aby sobie kupić 1 kg czereśni, kiedy głośno powiedziałem ,że rządząca partia doprowadziła do takiego stanu rzeczy zostałem skarcony przez stojące w kolejce panie ... wierne rządzącej sitwie nawet za cenę życia w biedzie... trudno pojąć
aretk
4 lata temu
Ważne tadek r ma się dobrze i jego kuzyni z kk , ta branża w naszej biednej Polsce chyba nigdy nie upadnie , bo jak ludzie nie dadzą to da kaczor lub nasz hojny klerobojny prezydent .
...
Następna strona