Świadczenie 800 plus jest przyznawane na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochody rodziny. Od ubiegłego roku obowiązuje jednak kryterium realizacji obowiązkowej edukacji dzieci.
Wnioski o 800 plus. Oto najważniejsze informacje
Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.
Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 r. Wnioski na ten okres można składać od 1 lutego.
Dlaczego pamiętanie o tych terminach jest istotne?
Jeżeli rodzice nie chcą mieć przerwy w wypłacie 800 plus, powinni prawidłowo wypełniony wniosek złożyć do końca kwietnia. Wówczas świadczenie zostanie wypłacone w czerwcu. Jeśli dokument wpłynie w maju, to przelew z ZUS-u trafi na konto do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec. A jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca.
Wnioski o przyznanie 800 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną:
- przez aplikację mobilną mZUS,
- bezpośrednio na PUE ZUS,
- przez portal Emp@tia,
- za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Tysiące dzieci nie dostają już 800 plus
Liczba dzieci korzystających z programu 800 plus spadła o 20 tys. od początku 2024 roku. To skutek powiązania świadczenia z obowiązkiem szkolnym.
Z dniem 1 września 2024 r. dzieci mieszkające w Polsce zobowiązane są do rocznej edukacji przedszkolnej, a także do kontynuowania nauki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Nowe przepisy zapewniają możliwość kontynuacji nauki dla dzieci w najwyższych klasach ukraińskiego systemu dydaktycznego w formie zdalnej.
Pat wokół budżetu. Rząd i prezydent w klinczu
Od września 2024 r. w polskim systemie edukacji przybyło natomiast 33 tys. ukraińskich dzieci.