Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Faktury będą wystawiane inaczej. Oto szczegóły zmian

41
Podziel się:

Umożliwienie sprzedawcom wystawiania faktur konsumenckich za pośrednictwem KSeF będzie oznaczać zmiany dla konsumentów. Ci będą otrzymywać od sprzedawców albo wizualizację faktury, albo dane potrzebne do identyfikacji faktury w KSeF – powiedziała PAP ekspertka podatkowa z kancelarii MDDP Janina Fornalik.

Faktury będą wystawiane inaczej. Oto szczegóły zmian
Ekspert: KSeF zmieni sposób wystawiania faktur dla konsumentów (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

W przyszłym tygodniu mają zakończyć się konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Resort finansów proponuje w nim wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

KSeF zmieni sposób wystawiania faktur

Zmiana będzie miała także wpływ na sytuację konsumentów. W projekcie są przepisy, na mocy których również faktury przeznaczone dla konsumentów będzie można wystawiać za pośrednictwem KSeF. Taką możliwość otrzymają m.in. firmy telekomunikacyjne czy energetyczne, które wystawiają setki tysięcy faktur miesięcznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sasin o bazie w Redzikowie. "Pokazuje Rosji, łapy precz od Polski"

- Zasadniczo w przypadku wystawiania faktur za masowo dostarczane usługi, np. telekomunikacyjne, energię, gaz, czy przez sklepy internetowe, przedsiębiorca wystawi fakturę w KSeF, a następnie przekaże nabywcy jej wizualizację wraz z kodem QR. W tym przypadku więc przekazanie faktury konsumentowi funkcjonować będzie na zasadach zbliżonych do aktualnych (wysyłka faktury mailem, dostęp w aplikacji lub na dedykowanym portalu firmy) - powiedziała PAP doradca podatkowy i partner w Zespole VAT w kancelarii MDDP Janina Fornalik.

Jednak nieco inaczej może wyglądać przekazywanie faktury w sytuacji, kiedy np. konsument będzie dokonywać zakupu w sklepie albo gdy będzie otrzymywać fakturę za wykonaną usługę.

- Drugim sposobem jest podanie nabywcy kodu QR oraz danych umożliwiających zidentyfikowanie tej faktury w systemie. Jednak w praktyce będzie on bardziej problematyczny, gdyż wówczas od klienta będzie zależało ściągnięcie faktury. Być może ten sposób będzie stosowany w przypadku dostaw przedpłaconych np. w sklepie internetowym – stwierdziła ekspertka podatkowa.

W jej ocenie to rozwiązanie będzie wykorzystywane w sytuacji, kiedy konsument już opłacił zakup towaru czy usługi. Jeśli jednak na podstawie wystawionej faktury konsument będzie musiał dopiero dokonać płatności, to sprzedawca zapewne będzie postępował w sposób zbliżony do obecnego. - Jeśli nabywca będzie dokonywał płatności na podstawie faktury, w interesie sprzedawcy będzie jej dostarczenie klientowi w formie wizualizacji – stwierdziła Fornalik.

Wielka zmiana w podatkach

Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest rozwiązaniem, które rewolucjonizuje proces fakturowania. System uruchomiono w 2022 r. w celu usprawnienia i usystematyzowania obiegu dokumentów. KSeF umożliwia przedsiębiorcom wygodne wystawianie, przesyłanie i przechowywanie faktur w formie elektronicznej.

Wkrótce miał stać się integralną częścią polskiego systemu podatkowego

Zgodnie z proponowanymi przepisami, wystawianie faktur za pośrednictwem KSeF ma stać się obowiązkowe od 1 lutego 2026 r. dla dużych firm oraz od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFakt, w rozmowie z money.pl na początku tego roku podkreślał, że państwo będzie dążyć do powszechnego stosowania KSeF z prostej przyczyny. System pomoże uszczelnić system podatkowy.

- Ministerstwo Finansów nie ukrywa, że KSeF ma być kolejnym narzędziem do weryfikacji podatników, obok m.in. JPK, mechanizmu podzielonej płatności czy STIR. Obecnie poprzez plik JPK fiskus widzi faktury, ale tylko podatników VAT i bez szczegółów. KSeF spowoduje, że urzędy będą widziały wszystkie faktury pomiędzy firmami, również zwolnionych z VAT. A co istotne - co jest przedmiotem transakcji. Z pewnością jest to ogromne narzędzie do weryfikacji podatników i w mojej ocenie kontrole będą '"trafione" - mówił Piotr Juszczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Andrzej N.
1 godz. temu
A co jak ja nie mam internetu? Jak nie dostanę rachunku/faktury to nie zapłacę. Ja z atrybutów prezesa mam tylko prawo jazdy i nie mam zamiaru się szkolić, zakładać kont w banku, kupować komputerów. Emeryturę przynosi mi listonosz i jest mi z tym dobrze
Ggg
1 godz. temu
Znowu złodziejstwo na podatnikach pod przykrywką uszczelnienia beznadzieja !
Krzysztof
48 min. temu
To teraz wystarczy, że system się zawiesi, choćby przez sabotaż obcego państwa, vide Rosja, i zostaje nam tylko siedzieć i płakać, bo żadnej transakcji na Fv nie będzie można dokonać. Kto zwróci firmom za straty? Proponuję w ustawie personalnie wskazać twórców tego bubla oraz tych co to uchwalą, aby w przyszłości wraz ze swoimi rodzinami pokryli z prywatnych pieniędzy wszelkie straty i odszkodowania, które z tego wynikną 🤷‍♂️
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Ona
2 godz. temu
Obsługuję księgowo 100 podmiotów. Każdemu z nich wystawiane są faktury za wodę, prąd i inne. Do dzisiejszego dnia nie załatwiono prostej sprawy, aby faktura "przychodziła" do mnie, tylko każdą pojedynczą muszę sprawdzać czy już jest wystawiona i "ściągać" pojedynczo. Cały dzień jeden człowiek siedzi i to sprawdza, codziennie. To samo dotyczy urzędu skarbowego. Każdy CIT osobno,ręcznie, nic się nie podstawia i nie "zaciąga" do systemu. Teraz jeszcze eFaktura. Miało być szybko i sprawnie, a jest badziew, obliczony na duże firmy, obsługujące klienta indywidualnego, czytaj gościa, który ma 1 licznik, 1 mieszkanie, rachunek bankowy na spółkę z małżonkiem. Żadnych "przekrętów" nikt tam nie zobaczy. Za to przeciętny Kowalski zapłaci za ten system i to sporo, bo dla firm księgowych, administracji, itp. to koszt zatrudnienia kolejnego pracownika, który to będzie obsługiwał. I to będzie kolejny gwóźdź do trumny dla małych firm.
pro rok
2 godz. temu
Któregoś dnia to wszystko się wysypie i bułki w sklepie nie kupisz
Czosnek
2 godz. temu
A podetrzeć będę mógł się sam czy potrzebny będzie kod QR
NAJNOWSZE KOMENTARZE (41)
eee tam
4 min. temu
nie przejmujcie się, ratlerki poderwały się przeciwko niedźwiedziowi: obok, "Stan najwyższej gotowości. Polska poderwała myśliwce" Nie oddamy ani guzika!!!
Balon
5 min. temu
Zasadniczo w przypadku wystawiania faktur za masowo dostarczane usługi, np. telekomunikacyjne, energię, gaz, czy przez sklepy internetowe, życzę sobie fakturę papierową, w ostateczności pdf, i kij mnie obchodzą jakieś QR.
Podatnik
5 min. temu
Może by tak zacząć oszczędzać od siebie,a nie szukać w tych co jeszcze z mozołem ciągną to wszystko i na to wszystko płacą? Kiedy zmiany w niesprawiedliwym zdrowotnym?
hyy
7 min. temu
a jak to się ma do Rodo
Prorok
8 min. temu
Nie długo nie zipniemy bez wiedzy fiskusa i całej rządzącej mafii!
...
Następna strona