Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Niższa wypłata za październik. Wszystko przez podatek

18
Podziel się:

Przelew z pensją za październik okazał niższy niż zwykle? To nie musi oznaczać błędu księgowej, ale wręcz przeciwnie. Wielce prawdopodobne, że pracodawca zdecydował się na odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

Niższa wypłata za październik. Wszystko przez podatek
Niższa wypłata za październik. Wszystko przez podatek (Adobe Stock, Sheviakova)

Po otrzymaniu październikowej wypłaty, część Polaków mogła zaskoczyć wysokość przelanej na konto pensji - donosi "Super Express". Jak wskazuje dziennik, to nie musi oznaczać ani błędu księgowości, ani wynikać z liczby zwolnień, czy wybranego urlopu. Istnieje możliwość, że pracodawca właśnie w tym miesiącu zdecydował o odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

Skąd to działanie? Jak wyjaśnia dziennik, wysokość odprowadzanego podatku, jest bezpośrednio związana z dochodem, który osiągnął dany pracownik. W ubiegłym roku, na mocy Polskiego Ładu, próg podatkowy został obniżony z 17 procent do 12 procent.

W związku z tym, pracodawcy obecnie odprowadzają zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 12 proc. dla dochodów, które nie przekraczają 120 tysięcy złotych. Jeżeli jednak dochód przekroczy tę kwotę, zaliczka na podatek dochodowy wynosi już 32 proc. - wyjaśnia dziennik.

Mimo to, w rocznym rozliczeniu podatkowym istnieje możliwość odzyskania części zapłaconych składek po odliczeniu ulg podatkowych. Dodatkowo, na mocy Polskiego Ładu, kwota wolna od podatku została zwiększona, co oznacza, że do 30 tysięcy złotych nie płaci się w ogóle podatku.

Skąd różnica w pensji?

Z wyjaśnieniem przychodzi portal pit.pl, osoby, które przekroczyły pierwszy próg podatkowy, są zobowiązane do zapłaty wyższej kwoty zaliczki. To właśnie z tego powodu wynagrodzenie, które trafia na konto pracownika, może być mniejsze.

Eksperci finansowi radzą więc, aby w takiej sytuacji poprosić dział księgowości o tzw. pasek wynagrodzeń. To na nim znajduje się informacja o kwocie, którą płatnik wynagrodzenia wpłaca za pracownika do urzędu skarbowego.

Korzystniejsze rozliczanie

Zdaniem specjalistów, korzystnym rozwiązaniem może okazać się wspólne rozliczenie na koniec roku z małżonkiem. W ten sposób można odzyskać pieniądze, które zostały potrącone przez pracodawcę na poczet zaliczki na podatek dochodowy.

Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków nie przekracza pierwszego progu podatkowego, a drugi go przekracza. W przypadku wspólnego rozliczenia, brany pod uwagę jest łączny limit dochodów w pierwszym progu, który wynosi 240 tysięcy złotych.

Dopiero po przekroczeniu tej kwoty, dochodzi do wpadnięcia w drugi próg podatkowy, wynoszący 32 procent. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby pracujące nie na zasadzie działalności gospodarczej, lecz na podstawie umowy o pracę, dzieło czy zlecenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
WYRÓŻNIONE
B.B.
rok temu
tylko łupać tych co lepiej zarabiają, nie warto inwestować w siebie , poświęcać dodatkowy czas, żeby mi ktoś zabierał czyli państwo, które nic mi nie daje
napiszcie
rok temu
Ile podatku w Polsce płacą zagraniczne koncerny żerujące na naszych opodatkowanych dochodach?
WWW
rok temu
Myślałem że wydanie tzw. paska z rozliczeniem wynagrodzenia i obciążeniami jest obowiązkiem pracodawcy.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (18)
polski-podatn...
12 miesięcy temu
Przecież z tymi podatkami to ŚCIEMA !!! pierdzieli się że podatek obniżony do 12% a tak na prawdę - to po zsumowaniu wychodzi że jest WYŻSZY NIŻ BYŁ TEN 17 % !!! A DOKŁADNIE 21 % ŚCIEMA !
40-latek
rok temu
Czyli mi się nie opłata brać nadgodzin i ciężko pracować bo w 3 ostatnich miesiącach haraczuje mnie państwo. Zmuszacie mnie do lenistwa i nic nie robienia drogi rządzie.
Koni
rok temu
We wszystkim co kupujemy są podatki, w usługach są podatki, opłaty lokalne i inne to podatki, i jeszcze pieniądze na to wszystko, te zarobione, też są opodatkowane. Nic tylko zarabiać, obrabuja nas ze wszystkiego.
B.B.
rok temu
tylko łupać tych co lepiej zarabiają, nie warto inwestować w siebie , poświęcać dodatkowy czas, żeby mi ktoś zabierał czyli państwo, które nic mi nie daje
Zenek
rok temu
Są dość ciężkie czasy, trzeba przemyślanie lokować swoje środki finansowe. Jestem zdania, że warto wejść w branżę nieruchomości przy współpracy z fachowcami z firmy Polzen, zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami