Chodzi o przepisy znajdujące się w nowelizacji Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która weszła w życie od nowego roku.
Znalazł się w niej wykaz obiektów uznawanych za budowle, a w nim m.in.: amfiteatr, płyta stadionu i tunel dla zawodników, obiekt kontenerowy trwale związany z gruntem, most, estakada, składowisko odpadów czy ogrodzenie. Zgodnie z ustawą podatek od ogrodzenia obejmuje wyłącznie przedsiębiorców i wynosi 2 proc. od wartości płotu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podatek od ogrodzenia. O tym trzeba wiedzieć
W sieci pojawiło się wiele negatywnych komentarzy na temat tej rzekomo nowej daniny. Ale twierdzenie, że to nowy wymysł, nie jest prawdą. Tłumaczy to w artykule dla money.pl Małgorzata Samborska, doradca podatkowy. Wyjaśnia, że nowelizacja ustawy wprowadziła pewne zmiany, ale zarówno przed, jak i po nowym roku, ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą podlegały i podlegają nadal opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
"Do końca 2024 r. ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, która reguluje m.in. podatek od nieruchomości, nie zawierała definicji budowli, a jedynie odsyłała do przepisów prawa budowlanego. A tam za budowlę należało rozumieć m.in. urządzenie budowlane, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki" - wskazuje Małgorzata Samborska.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegały jedynie budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. I to się nie zmieniło - podkreśla.
Potwierdza to Ministerstwo Finansów, które w niedzielę opublikowało specjalne oświadczenie. Upubliczniło je również na platformie X Centrum Informacyjne Rządu.
"Do końca 2024 r. ogrodzenie było uznawane za budowlę w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (upol) i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej. W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w Załączniku 4 do upol. Warunkiem do objęcia ogrodzeń podatkiem konieczne było i jest obecnie wykazanie związku z prowadzeniem działalności gospodarczej" - podkreśla resort.
Jakie ogrodzenia pozostają nieopodatkowane?
Dodaje, że nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości pozostają ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego. "Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie stan prawny także nie uległ zmianie" - wskazuje MF.
Resort na koniec wskazuje, że "wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej i powielane przez media na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd".