Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAB
|
aktualizacja

Nowy podatek od ogrodzenia? Rząd reaguje. "Nieprawdziwe informacje"

199
Podziel się:

Od kilku dni głośno o tym, że od 2025 r. obowiązuje podatek od ogrodzenia, które uznawane jest za budowlę. W sieci wylała się fala krytyki. Oświadczenie wydało Ministerstwo Finansów. Podkreśla, że nie jest to nowa danina i dotyczy - jak do tej pory - obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nowy podatek od ogrodzenia? Rząd reaguje. "Nieprawdziwe informacje"
Podatek od ogrodzeń przy obiektach związanych z działalnością gospodarczą nie jest nowy (GETTY, ewg3D)

Chodzi o przepisy znajdujące się w nowelizacji Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która weszła w życie od nowego roku.

Znalazł się w niej wykaz obiektów uznawanych za budowle, a w nim m.in.: amfiteatr, płyta stadionu i tunel dla zawodników, obiekt kontenerowy trwale związany z gruntem, most, estakada, składowisko odpadów czy ogrodzenie. Zgodnie z ustawą podatek od ogrodzenia obejmuje wyłącznie przedsiębiorców i wynosi 2 proc. od wartości płotu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezydentura Trumpa przyniesie przełom? "Będzie musiała"

Podatek od ogrodzenia. O tym trzeba wiedzieć

W sieci pojawiło się wiele negatywnych komentarzy na temat tej rzekomo nowej daniny. Ale twierdzenie, że to nowy wymysł, nie jest prawdą. Tłumaczy to w artykule dla money.pl Małgorzata Samborska, doradca podatkowy. Wyjaśnia, że nowelizacja ustawy wprowadziła pewne zmiany, ale zarówno przed, jak i po nowym roku, ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą podlegały i podlegają nadal opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

"Do końca 2024 r. ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, która reguluje m.in. podatek od nieruchomości, nie zawierała definicji budowli, a jedynie odsyłała do przepisów prawa budowlanego. A tam za budowlę należało rozumieć m.in. urządzenie budowlane, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki" - wskazuje Małgorzata Samborska.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegały jedynie budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. I to się nie zmieniło - podkreśla.

Potwierdza to Ministerstwo Finansów, które w niedzielę opublikowało specjalne oświadczenie. Upubliczniło je również na platformie X Centrum Informacyjne Rządu.

"Do końca 2024 r. ogrodzenie było uznawane za budowlę w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (upol) i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej. W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w Załączniku 4 do upol. Warunkiem do objęcia ogrodzeń podatkiem konieczne było i jest obecnie wykazanie związku z prowadzeniem działalności gospodarczej" - podkreśla resort.

Jakie ogrodzenia pozostają nieopodatkowane?

Dodaje, że nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości pozostają ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego. "Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie stan prawny także nie uległ zmianie" - wskazuje MF.

Resort na koniec wskazuje, że "wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej i powielane przez media na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(199)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Janusz N.
15 godz. temu
Buahahahha, typowy "konkret" Tuska. To nie jest "nowa danina". Nie jest to też podwyżka podatku. Oni tylko "doprecyzowali" zakres jej obowiązywania tak, że teraz Polacy płacą znacznie więcej. Jeśli chodzi o mydlenie oczu, to mają w tym mistrzostwo. Tylko że coraz bardziej kuriozalnie im to wychodzi.
Dziadek
15 godz. temu
Oczywiście można bronić głupoty i uzasadniać to tym, że taki przepis istnieje od dawna. A nie lepiej byłoby znaleźć ten przepis i powiedzieć ludziom robimy w końcu coś dla was.
Kenaj
14 godz. temu
Byłem zwolennikiem wstąpienia do Unii mając nadzieję że będzie nam się żyło lepiej. Jednakże teraz gdy wprowadza się coraz więcej zakazów, nakazów i coraz bardziej mój kraj staje się powoli państwem policyjnym zastanawiam się czy ta moja chęć do Europy nie obraca się przeciwko mnie! Tego NIE wolno, tamtego NIE wolno, to MUSI być tak a nie inaczej, słowem ZAMORDYZM i totalny przymus życia pod rygorem nieuchronnej kary. Czy my nie staliśmy się niewolnikami decyzji podejmowanych przez niewielką grupką "trzęsącej" całą Europą?
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
cas
15 godz. temu
Kiedy wejdzie podatek od korzystania zWC?
NeoTusk
15 godz. temu
Złodziejstwo na firmach, które ledwo przędom. Złodzieje dorwali się do władzy I kombinują jak wykończyć firmy
Pokaz
15 godz. temu
Niedługo to będziemy płacić podatek od korzystania z toalety , w głowach im się przewraca rozdali po 1500 zł żeby tylko żłobki i przedszkola poszły w górę a teraz będą nas że wszystkiego łupić jak ci złodzieje , bo oni zarabiają ogromne sumy pieniędzy a zwykły robol cierpi.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (199)
Adam
20 min. temu
Trzaskowski podpisze każdy podatek Tuska
Ewa
21 min. temu
Gdyby nie czarne chieny , to PiS by wygrał ostatnie wybory.
Wyborca
23 min. temu
Ta unia już bokami wychodzi wciąż zakazy i nakazy do płacenia a koalicja jako nowy rząd nie umie zarabiać , tylko wyciągać łapska po różne datki i podatki, a najlepsi w likwidacji firm .
Szymon A.
25 min. temu
Złodziejstwo zawsze zostanie złodziejstwem.Nie pomogą żadne tłumaczenia
Janek
26 min. temu
Zaraz potem podatek od kreta w ogródku. Oczywiście na razie dla firm
...
Następna strona