Andrzej Domański rozmawiał w czwartek z dziennikarzami w Sejmie. Tego dnia izba niższa polskiego parlamentu przyjęła budżet na 2024 rok. W ustawie wpisany został szereg zmian, które obiecywała Koalicja Obywatelska w czasie kampanii wyborczej, m.in. podwyżki dla nauczycieli i pracowników budżetówki.
- W kolejnych miesiącach będziemy realizować kolejne nasze zobowiązania - mówił w czwartek Domański. Zapytany o zmiany w podatku od zysków kapitałowych, powiedział:
Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, w tym również ograniczeniem podatku Belki, kasowym PIT-em, wszystkim tym, o czym mówiliśmy w kampanii wyborczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O tym, że podatek Belki będzie ograniczony, Domański mówił też pod koniec grudnia 2023 roku, tłumacząc jednak, że nie da się tego wprowadzić natychmiast.
Podatek Belki to podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. Określenie wzięło się z tego, że po raz pierwszy został on wprowadzony w 2002 roku, za czasów, kiedy ministrem finansów w rządzie Leszka Millera był Marek Belka.
Marek Belka za likwidacją
Sam Belka mówił w grudniu 2023 roku w TVN24: "Nie mam już siły wypowiadać się o tym, bo to nie jest już podatek Belki, tylko kolejnych sześciu premierów i kilkunastu ministrów finansów, którzy go nie dotknęli".
Propozycja Koalicji Obywatelskiej zawarta w stu konkretach na pierwsze sto dni rządu zakłada, że z podatku Belki zwolnione byłyby zyski z oszczędności i inwestycji do 100 tys. zł, trwające powyżej roku. - Boję się majstrowania przy tym podatku. Jak chcemy go likwidować, to proszę bardzo, ale wprowadzanie jakichś progów? Znając polskiego podatnika, podatek stanie się karykaturą - komentował tę propozycję w grudniu w TVN24 Marek Belka.
W 2022 roku firmy UCE Research i SYNO Poland przeprowadziły sondaż, w którym zapytały Polaków, co myślą o podatku Belki. 67,5 proc. uczestników tamtego badania uznało, że w związku z rosnącą inflacją rząd powinien zlikwidować ten podatek. Przeciw było 9,2 proc. ankietowanych, a 19,3 proc. nie miało w tej kwestii zdania. 4 proc. respondentów wskazało, że podatek ten powinien być czasowo zawieszony.