Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Podatek cukrowy do zmiany? Pojawia się coraz więcej informacji

14
Podziel się:

Trwają pracę nad zmianami w przepisach regulujących podatek cukrowy. W tym celu przedstawiciele resortu finansów spotkali się z przedsiębiorcami. W toku negocjacji urzędnicy zdecydowali się przystać na część postulatów biznesu. Jednak pojawiła się obawa, że opłata może zostać rozszerzona o kolejne produkty.

Podatek cukrowy do zmiany? Pojawia się coraz więcej informacji
Podatek cukrowy może być rozszerzony m.in. o napoje roślinne - alarmują przedsiębiorcy (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Loraliu)

We wtorek w Ministerstwie Finansów odbyły się konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy o podatku cukrowym. Resort w ich trakcie miał zgodzić się z częścią postulatów przedsiębiorców dotyczących technicznej strony poboru daniny. Chodzi tu np. o wydłużenie terminu na złożenie wniosku o zwrot opłaty z trzech do sześciu miesięcy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Podatek cukrowy do zmiany

Jak jednak ustalił dziennik, MF miał nie przystać na postulaty dotyczące ograniczenia opłaty. Gazeta wskazuje, że przedsiębiorcy apelowali o to, by m.in. by zrezygnować z opłaty w przypadku produktów przekazywanych na cele charytatywne, napojów roślinnych czy powstających z mieszaniny wody i naturalnego soku owocowego lub warzywnego, które osobno nie podlegają opłacie.

Od momentu wprowadzenia opłaty, czyli od stycznia 2021 r., pojawiły się wątpliwości związane z interpretacją przepisów. Rozmówcy "DGP", wskazują, że w ubiegłym roku MF tłumaczył, że mieszaniny soku i wody nie podlegają daninie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły
W tym roku natomiast, w odpowiedzi na indywidualne zapytanie, Krajowa Informacja Skarbowa wydała już zupełnie inne stanowisko w sprawie – opowiada dziennikowi Barbara Groele, sekretarz generalna Krajowej Unii Producentów Soków.

Andrzej Gantner, dyrektor generalny polskiej Federacji Producentów Żywności, natomiast podkreślił, że problematyczny jest też przepis o objęciu opłatą artykułów przeznaczonych na cele charytatywne. Wszystko przez fakt, że producent nie możliwości zrekompensować sobie daniny, gdyż produkty nią objęte nie trafią do sprzedaży.

Nie będzie rozszerzenia kategorii produktów objętych podatkiem?

Z nieoficjalnych informacji płynących z Ministerstwa Zdrowia dziennikarze "DGP" usłyszeli, że nie ma mowy o objęciu podatkiem nowych kategorii. Oficjalnie MZ jednak odsyła do resortu finansów.

Resort finansów w odpowiedzi na pytania money.pl poinformował, że "w toku konsultacji publicznych Ministerstwo Finansów zrezygnowało z rozszerzenia tzw. opłaty cukrowej".

"Procedowany projekt nowelizujący przepisy o opłacie od środków spożywczych (tzw. opłacie cukrowej) utrzymuje dotychczasowy zakres przedmiotowy ustawy o zdrowiu publicznym i nie przewiduje zmian dotyczących katalogu napojów podlegających opłacie" – poinformował resort w oświadczeniu wysłanym do naszej redakcji.

Przedsiębiorcy jednak obawiają się, że jest pomysł rozszerzenia kategorii produktów objętych podatkiem. Za przykład przywołują wspomniane napoje roślinne. W środę jednak komunikat prasowy wydała Konfederacja Lewiatan, która zapewnia, że nie będzie rozszerzenia podatku cukrowego.

Z zadowoleniem przyjmujemy deklarację Ministerstwa Finansów o rezygnacji z rozszerzenia zakresu opodatkowania podatkiem cukrowym. Ten podatek i tak obciąża przedsiębiorców, budzi problemy interpretacyjne oraz ogranicza konkurencyjność firm. ­­Jest to niepotrzebna danina, która pogorszyła warunki funkcjonowania firm oraz spowodowała istotny wzrost cen napojów – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez organizację zrzeszającą przedsiębiorców w nowelizacji nie znajdą się zapisy rozszerzające daninę o napoje, które zawierają naturalny cukier, występujący w soku wykorzystywanym do produkcji. Nie podlegać podatkowi mają też napoje zawierające niewielką ilość naturalnej kofeiny lub tauryny, tak samo, jak koncentraty soku wykorzystywane do produkcji napoju.

Wydłużony też z trzech do sześciu miesięcy ma zostać termin na złożenie wniosku o zwrot opłaty cukrowej w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy napojów oraz eksportu soku.

Projekt nowelizacji w tym zakresie mamy poznać do stycznia 2023 r.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
WYRÓŻNIONE
xyz
2 lata temu
a dlaczego podrożała Pepsi Cola 0?....skoro tam nie ma cukru, a podatek jest "cukrowy"....podrożały też inne napoje na których jest informacja, że nie zawierają cukru...ludzie jesteśmy oszukiwani....
Lol
2 lata temu
Złodzieje z pis szukają kolejnej kasy znaszycg pieniędzy. Pisowskiemu rządowi kady brakuje a pożyczać im już nie chce. Zadłużyli nas już na ponad bilion i dalej glabom mało. Ode mnie anigrosza nie pijam pepsi, coli ani żadnych słodzonych napojów. To za chwilę każda płacić za cukier w wodzie Banda kłamców
maciek
2 lata temu
Obecnie 80 % ceny wielu napojów to jest podatek cukrowy.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (14)
3 tysiące
2 lata temu
Należą się także mandaty za nabycie więcej niż czteropaku Pepsi.
radzio
2 lata temu
Brakuje kasy w budżecie. Oj, brakuje. A tu idą wybory i trzeba na propagandę uzyskać środki, zwłaszcza na kolejne programy socjalne, aby utrzymać się u władzy.
777
2 lata temu
Niewypłacalność Polski a co za tym idzie bankructwo kraju jest coraz bliżej.
Sprawdzam.
2 lata temu
Nigdzie nie czytałem na jaki cel śroki zostały wydane ...
nick
2 lata temu
Czy Tusk zlikwiduje podatek cukrowy? Co stawia w zastaw za dotrzymanie obietnicy?