Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Małgorzata Samborska
Małgorzata Samborska
|
aktualizacja

Podatek od ogrodzeń. Oto co musisz wiedzieć. Ekspert wyjaśnia

271
Podziel się:

Od 1 stycznia 2025 roku zmieniły się przepisy w zakresie w podatku od nieruchomości. Ogrodzenia zostały uznane za budowlę, wprost wymienioną w załączniku do ustawy. Internet zalała fala komentarzy i publikacji dotyczących nowego podatku. Nie do końca jest to prawda, bo od ogrodzeń trzeba było płacić podatek również wcześniej, pod warunkiem, że były one związane z działalnością gospodarczą - pisze Małgorzata Samborska dla money.pl.

Podatek od ogrodzeń. Oto co musisz wiedzieć. Ekspert wyjaśnia
Kto zapłaci podatek od ogrodzenia? Wyjaśniamy (PAP, usage worldwide, Verwendung weltweit)

Do końca 2024 r. ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, która reguluje m.in. podatek od nieruchomości, nie zawierała definicji budowli, a jedynie odsyłała do przepisów prawa budowlanego. A tam, za budowlę należało rozumieć m.in. urządzenie budowlane, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Podatek od ogrodzeń. Oto co trzeba wiedzieć

Jednocześnie opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegały jedynie budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. I to się nie zmieniło.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Afera w RARS. "Politycy PO działają jak w serialu "Sami swoi'"

A zatem zarówno przed, jak i po nowym roku ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą podlegały i podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Osoby fizyczne posiadające ogrodzenia w majątku prywatnym, jeśli nie wynajmują lub wydzierżawiają majątku na potrzeby biznesu, takiego podatku płacić nie muszą. Do powstania obowiązku podatkowego konieczny jest związek budowli z działalnością gospodarczą. W praktyce najczęściej chodzi o budowle objęte ewidencją środków trwałych, albo w stosunku do których przedsiębiorca rozlicza w działalności koszty.

Nowa definicja budowli

Nowe przepisy wprowadziły odrębne od prawa budowlanego definicje i zamknięty katalog obiektów podlegających opodatkowaniu. Ogrodzenie zostało uznane wprost za budowlę (nie jak wcześniej – urządzenie budowlane), rozumianą jako obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Pozycja 22 tego załącznika wymienia właśnie ogrodzenia.

W trakcie prac nad zmianami do ustawy Ministerstwo Finansów deklarowało, że celem nie jest pogorszenie sytuacji podatników a zachowanie w jak największym stopniu fiskalnego status quo zakresu opodatkowania i usankcjonowanie zasad wypracowanych w praktyce i orzecznictwie sądowym. Jednak na gruncie znowelizowanych przepisów pojawiają się wątpliwości.

Bowiem nawet niewielkie różnice w definicjach i zmiany w umiejscowieniu określonych rozwiązań w przepisach powodują, że można te przepisy inaczej interpretować. Według "starych" przepisów budowlą był obiekt wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. "Nowe" przepisy mówią o obiektach wzniesionych w wyniku robót budowlanych, przez które należy rozumieć także montaż. I już sam ten szczegół powoduje, że sytuacji, w których ogrodzenie można uznać za konstrukcję spełniającą definicję budowli wydaje się być więcej niż przed zmianą.

I o ile na pewno opodatkowaniu nie będzie podlegało ogrodzenie z żywopłotu, to już zamontowany w sposób trwały płot powstały w wyniku montażu elementów gotowych – tak. A myśląc o ogrodzeniu należy brać pod uwagę całość, łącznie z fundamentami, bramą wjazdową, furtką, ewentualnymi zaporami. Uwzględnienie tych wszystkich elementów składowych jest istotne, bo co do zasady podstawą naliczenia podatku w przypadku budowli jest jej wartość.

W zależności od sytuacji, chodzi o wartość początkową w rozumieniu przepisów ustaw o podatku dochodowym określoną na potrzeby amortyzacji środków trwałych lub wartość rynkową budowli. Wysokość podatku określa rada gminy lub miasta w formie uchwały, z tym że nie może on wynosić więcej niż 2 proc. tej wartości.

Wątpliwości z opodatkowaniem ogrodzeń istniały również przed zmianą

Najczęściej lista obiektów podlegających pod podatek od nieruchomości jest spójna z wykazem obiektów wykazanych w ewidencji środków trwałych.

Podatek od ogrodzeń. Są wątpliwości

Wątpliwości, co do opodatkowania ogrodzeń istniały już na długo przed zmianą przepisów i wynikały między innymi z treści objaśnień do rozporządzenia w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych. Zgodnie bowiem z nimi w skład budynku jako pojedynczego obiektu inwentarzowego wlicza się także obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, przykładowo chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie.

W praktyce zatem, ogrodzenie obsługujące jeden budynek nie stanowi osobnego środka trwałego na potrzeby amortyzacji w podatkach dochodowych. Jego wartość zwiększa wartość budynku. A skoro ogrodzenie nie jest odrębnym obiektem inwentarzowym, nie ma ustalonej odrębnej wartości, to niektórzy podatnicy nie wykazywali go na potrzeby podatku o nieruchomości.

Zdaniem zarówno fiskusa jak i sądów administracyjnych to nieprawidłowe działanie. Np. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 stycznia 2023 roku, wskazał, iż na gruncie podatku od nieruchomości nie ma znaczenia sposób identyfikacji i ewidencjonowania środka trwałego dla potrzeb podatków dochodowych. W praktyce to oznacza, że nie ma prostego przełożenia między listą środków trwałych w ewidencji prowadzonej na potrzeby podatku dochodowego, a zestawieniem obiektów podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Sytuacja, w której dany obiekt nie jest środkiem trwałym, ale podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, może wystąpić.

Tym bardziej po zmianie ustawy, skoro ogrodzenie jest wprost wymienione w załączniku stanowiącym katalog budowli, nie powinno być co do tego wątpliwości, że ogrodzenia wykorzystywane w działalności gospodarczej są obiektem, który podlega pod podatek od nieruchomości niezależnie od tego, czy jest odrębnym środkiem trwałym czy też nie.

Kiedy budowle są związane z prowadzeniem działalności?

Pewne problemy mogą pojawić się na etapie określania, kiedy mamy do czynienia z budowlami związanymi z działalnością gospodarczą. O ile jasne jest, że będą to ogrodzenia wokół zakładów produkcyjnych, warsztatów, magazynów, to już nie jest takie oczywiste, gdy jednym ogrodzeniem są otoczone obiekty związane z działalnością oraz inne, albo gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w domu, w którym mieszka.

Nie powinien płacić podatku przedsiębiorca, który ma jedynie wydzielone biuro lub gabinet, stanowiące powierzchniowo jedynie mniejszą część domu. Ale w praktyce sytuacje mogą być bardzie skomplikowane i jeśli ogrodzenie zabezpieczenia głównie majątek firmy, fiskus może się o podatek upomnieć.

Każdy przypadek należy więc analizować indywidualnie.

Małgorzata Samborska, doradca podatkowy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(271)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Marek W.
3 godz. temu
Już niedługo zdaniem urzędasów, miotła oparta o elewację budynku, kwalifikuje się do opłacenia podatku za zmianę konstrukcyjną budowli !!!! Płacić i tylko płacić, nawet za byle co .!!!
Mirosław M.
3 godz. temu
Takie rzeczy tylko w Polsce 🤦 Szkoda że tak późno zdecydowaliśmy się na wyjazd.....
Adam
3 godz. temu
Zburzyć wszystkie ogrodzenia niech nas okradają z urzędu i prywatnie teraz złodzieje nie kamuflując ciągną haracz jawnie.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Krzysztof W.
3 godz. temu
jeszcze podatek od srania i pierdzenia
DOMEKSJ
3 godz. temu
Jeszcze brakuje podatku od oddychania.
PODATNIK
3 godz. temu
no dobrze ALE GDZIE SĄ MOJE PIENIĄŻKI Z PODATKÓW?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (271)
Old 50
2 min. temu
To jest nic w porównaniu z podatkiem katastralnym, który jest w Europie Zachodniej. U nas na razie nie ma ale kto wie czy nie wprowadzą za kilka lat ? Np. 1% od własnego domu o wartości 1mln zł, to 10 tysięcy złotych.
Krotka Pilka.
3 min. temu
Proste jak drut: Rzad bawi sie przez caly rok w swietego Mikolaja,my placimy.
jkl
4 min. temu
Chciałem postawić kojec dla psa ale na razie się wstrzymam .
mis
4 min. temu
Pamiętajcie że utrzymujemy rzeszę polaków którzy pracują zagranicą ale na wszelkie leczenie serducho,żeby reumatyzm itp na WARIATA wracają do kraju.Lezałem własnie w szpitalu i widzałem taką,ostro się konsulowała z Holandią co jeszcze zgłosić.A jak się dostał do szpitala,super patent,zaparkowała na zatoczce autob i wzała pogotowie za zasłabła
miki
4 min. temu
jednak wyjazd za granice to byl dobry wybor. Jaki rzad wybraliscie taki macie. To utwierdza w przekonaniu ze szkoda wracac
...
Następna strona