Ponad 42 tys. osób podpisało się pod petycją Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw dotyczącą zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Zdaniem przedsiębiorców propozycje PiS będą dla nich niekorzystne.
Główny sprzeciw przedsiębiorców budzi propozycja dotycząca składki zdrowotnej. W obecnych regulacjach przedsiębiorcy mogą odliczać składkę od podatku. W pakiecie podatkowym Polskiego Ładu takiej możliwości już nie będzie, dlatego też środowisk związane z przedsiębiorcami uważają, że będzie to tak naprawdę nowy podatek nałożony przez rząd.
Rzecznik MŚP Adam Abramowicz jest zdania, że Polski Ład ma być wprowadzony kosztem polskich przedsiębiorców. W szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. Według danych Rzecznika MŚP w 2019 roku było ok. 700 tysięcy takich firm w Polsce.
Według rzecznika reforma podniesie obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc., z obecnych 19 proc. do 28 proc. bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku.
Minister finansów Tadeusz Kościński kilka dni temu poinformował, rząd zastanawia się nad stopniowym wprowadzaniem obowiązku składki.
- Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach na temat wysokości składki zdrowotnej i zgadzamy się, że będzie to wdrożone stopniowo. Czy to będzie 3 proc., czy 2,5 proc., czy 3,5 proc., czy 2,7 proc. i jaka to będzie skala w następnych latach, to nie chciałbym się jeszcze wypowiadać – mówił w Polskim Radiu minister finansów. Pojawiły się też doniesienia medialne, z których wynikało ,że rząd zastanawia się także nad wycofaniem się z pomysłu dotyczącego składki zdrowotnej.
– Dialog z rządem ma sens! Wzmożona aktywność przedsiębiorców odnosi pozytywny skutek – komentuje Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców – tak skomentował wątpliwości wokół składki rzecznik Adam Abramowicz.
Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział, że Polski ład ma pojawić się na obradach rządu już w drugim tygodniu września.