Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Senat zdecydował. Chodzi m.in. o podatek od zbiórek i świadczenie dla sołtysów

16
Podziel się:

Senatorowie zagłosowali ws. kilku głośnych ustaw. Mowa m.in. o podatku od zbiórek charytatywnych, nowym świadczeniu dla sołtysów, a także specjalnych przepisach dot. elektrowni szczytowo-pompowych. Senat zgłosił jednak poprawki, dlatego proponowane regulacje wrócą na obrady Sejmu.

Senat zdecydował. Chodzi m.in. o podatek od zbiórek i świadczenie dla sołtysów
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Senatorowie w czwartek (11 maja) poparli m.in.nowelizację ustawy ws. pakietu Slim VAT 3, która ma uprościć i przyspieszyć rozliczanie podatku VAT.

Dokument podwyższa limit wartości sprzedaży (z 1,2 mln do 2 mln euro), poniżej którego podatnik zaliczany jest do małych podatników, wprowadza korekty podatku należnego w zakresie systemu TAX FREE oraz reguluje zasady ustalania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, gdy faktura została wystawiona w walucie obcej.

Co więcej, właśnie tą nowelizacją rząd wycofuje się z podatku od charytatywnych zbiórek. Ustawę przyjęto z poprawkami doprecyzowującymi, dlatego wróci na obrady Sejmu, zanim ewentualnie trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kredyt 0 proc. lub 2 proc., dopłaty do najmu. Propozycje partii przed wyborami

Tak dla nowego świadczenia dla sołtysów

Senat ponadto w czwartkowym głosowaniu poparł ustawę o świadczeniu dla sołtysów. Dzięki niej osoby, które pełniły wspomnianą funkcję przez co najmniej osiem lat, mają otrzymać dodatek do emerytury w wysokości 300 zł miesięcznie.

Dodatkowy warunek to wiek, w przypadku kobiet co najmniej 60 lat, mężczyzn - co najmniej 65 lat. Senatorowie zgłosili jednak poprawki, które m.in. podnoszą wysokość świadczenia dla sołtysów o najdłuższym stażu. Dlatego tak jak w przypadku ustawy ws. pakietu Slim VAT 3, sprawa wróci do Sejmu.

Senatorowie z kolei całkowicie odrzucili specustawę dotyczącą przygotowania i realizacji budów elektrowni szczytowo-pompowych. W myśl zaproponowanych przepisów tego typu elektrownie stanowiłyby realizację nadrzędnego celu publicznego. Tym samym inwestycje byłyby nadrzędne względem przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Co to oznacza? Specustawa zakłada, że decyzja o ustaleniu lokalizacji dla elektrowni szczytowo-pompowych będzie wydawana bez względu na to, czy istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Również ona wróci na obrady Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
WYRÓŻNIONE
Fago
2 lata temu
Senat powinien być zlikwidowany a liczba posłów w sejmie zmniejszona, za dużo mamy darmozjadów żyjących na koszt Polaków, dotyczy to też rządzących czyli ministerstw, gdzie mamy największą armię urzędników w stosunku do innych państw.
cvc
2 lata temu
25 lat składkowych i 1500 emerytury. Czyli sołtys dostanie to na co inni pracują ciężko przez 5 lat, 8 godz dziennie. Ile czasu pracuje sołtys miesięcznie???? jeszcze ci zaangażowani, robiący imprezy, działający ale są też tacy, którzy palcem nie kiwną.
KOD
2 lata temu
Senat sobie 100% podwyżki a biednemu 200 zł
NAJNOWSZE KOMENTARZE (16)
Jaa
2 lata temu
Sołtys teraz nic nie robi. Ludzie placą podatki przelewem. Żaden dodatek nie należy się.
ksiegowy z la...
2 lata temu
Senat powinien w Polsce byc zmniejszony do 50 senatorow, a Sejm zmniejszony do najwyzej 300 poslow, i tak bylo by ich az za duzo.To zmniejszyloby koszty utrzymania tych instytucji.Ponadto powinny zostac zlikwidowane powiaty a ich obowiazki przejelyby gminy i wojewodztwa. To sa instytucje w Polsce zbedne, ktore kosztuja podatnikow olbrzymie pieniadze. Juz Gierek w poczatkowych latach 70-tych PRL-u uznal, za niepotrzebne i kosztujace podatnikow olbrzymie pieniadze dlatego je zlikwidowano. Owczesna opozycja, krytukowala to, ze urzedy sa za bardzo rozbudowane a jak tylko dorwali sie do koryta po 1989 r. coraz bardziej urzedy rozbudowywali. To co zrobila mafia pisowska to juz wola o pomste do Boga.To jeszcze kilka lat i musi sie rozwalic bo Polski nie stac na taka biurokracje niepotrzebnych urzedasow.
Wstyd
2 lata temu
782 dni ochrony koperciarza?
nero
2 lata temu
Panie Grodzki Prokuratura czeka Pamiętaj !!!. i tak się nie wymigasz będziesz siedział
nick
2 lata temu
Czyli jeżeli dobrze rozumiem, gdy darowizna w sposób tradycyjny to podatek jest, a gdy poprzez "zbiórkę" i przekroczone limity - nie trzeb płacić podatku od darowizn?