Senatorowie w czwartek (11 maja) poparli m.in.nowelizację ustawy ws. pakietu Slim VAT 3, która ma uprościć i przyspieszyć rozliczanie podatku VAT.
Dokument podwyższa limit wartości sprzedaży (z 1,2 mln do 2 mln euro), poniżej którego podatnik zaliczany jest do małych podatników, wprowadza korekty podatku należnego w zakresie systemu TAX FREE oraz reguluje zasady ustalania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, gdy faktura została wystawiona w walucie obcej.
Co więcej, właśnie tą nowelizacją rząd wycofuje się z podatku od charytatywnych zbiórek. Ustawę przyjęto z poprawkami doprecyzowującymi, dlatego wróci na obrady Sejmu, zanim ewentualnie trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak dla nowego świadczenia dla sołtysów
Senat ponadto w czwartkowym głosowaniu poparł ustawę o świadczeniu dla sołtysów. Dzięki niej osoby, które pełniły wspomnianą funkcję przez co najmniej osiem lat, mają otrzymać dodatek do emerytury w wysokości 300 zł miesięcznie.
Dodatkowy warunek to wiek, w przypadku kobiet co najmniej 60 lat, mężczyzn - co najmniej 65 lat. Senatorowie zgłosili jednak poprawki, które m.in. podnoszą wysokość świadczenia dla sołtysów o najdłuższym stażu. Dlatego tak jak w przypadku ustawy ws. pakietu Slim VAT 3, sprawa wróci do Sejmu.
Senatorowie z kolei całkowicie odrzucili specustawę dotyczącą przygotowania i realizacji budów elektrowni szczytowo-pompowych. W myśl zaproponowanych przepisów tego typu elektrownie stanowiłyby realizację nadrzędnego celu publicznego. Tym samym inwestycje byłyby nadrzędne względem przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Co to oznacza? Specustawa zakłada, że decyzja o ustaleniu lokalizacji dla elektrowni szczytowo-pompowych będzie wydawana bez względu na to, czy istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Również ona wróci na obrady Sejmu.