Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Skarbówka ujawnia: to oni najczęściej nam donoszą

210
Podziel się:

Byli małżonkowie, sąsiedzi i bliscy współpracownicy donoszą na podatników. Jak wynika z danych, do których dotarł "Fakt", w zeszłym roku liczba takich donosów wyniosła ok. 46 tysięcy. Izby Administracji Skarbowej nazywają je zgłoszeniami sygnalnymi, które mogą stać się podstawą do wszczęcia kontroli.

Skarbówka ujawnia: to oni najczęściej nam donoszą
Skarbówka otrzymuje donosy, najwięcej wpływa ich w marcu i w kwietniu (East News, Jodlowski/REPORTER)

Skarbówka zasypywana jest donosami zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, kiedy imprez rodzinnych jest najwięcej. Czas rozliczenia z podatków także temu sprzyja. Administracja skarbowa donosy nazywa zgłoszeniami sygnalnymi. Mogą one świadczyć o unikaniu płacenia należności podatkowych - informuje "Fakt".

Donosy docierają do skarbówki m.in. za pośrednictwem skrzynki elektronicznej powiadomKAS@mf.gov.pl oraz bezpłatnego numeru interwencyjnego 800 060 000.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Decyzje polityczne". Co dalej z zakazem aut spalinowych po 2035 roku?

Jak wynika z danych, do których dotarł "Fakt", donosy dotyczą wynajmu nieruchomości, prowadzenia firmy na czarno, zatrudniania pracowników bez umowy, braku kasy fiskalnej, sprzedaży towarów bez paragonu, faktury albo rachunku, sprawdzenia źródeł pochodzenia majątku.

Kto pisze do skarbówki? Najczęściej są to klienci sklepów, kontrahenci przedsiębiorców, pracownicy i członkowie rodzin (np. byli małżonkowie).

- Takie rozłożenie wskazuje na różnorodność kontekstów społecznych i gospodarczych, w których dochodzi do zgłaszania nieprawidłowości, podkreślając jednocześnie złożoność tego zjawiska i emocji temu towarzyszących - mówi z rozmowie z "Faktem" Michał Deruś, rzecznik prasowy IAS z Lublina.

W okolicach świąt donosów przybywa

Najwięcej sygnałów o nieprawidłowościach skarbówka otrzymuje w marcu i kwietniu. Ma to związek z rozliczeniami rocznymi.

- Z treści doniesień można odnieść wrażenie, że często piszą je członkowie rodziny lub dobrzy znajomi. Moment, kiedy takich pism wpływa do nas najwięcej, zależy od regionu. Generalnie zauważamy ich więcej w okolicach świąt, ale na Podhalu ten moment przypada na okres: ferii, wakacji i długich weekendów - mówi "Faktowi" Magda Kobos z IAS w Krakowie.

Skarbówka nie odpowiada na zgłoszenia, ale są one analizowane i rozpatrywane pod kątem możliwości prowadzenia działań niezgodnych z przepisami prawa podatkowego. O tym, czy podjąć działania na ich podstawie, decyduje Naczelnik Urzędu Skarbowego lub Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego - informuje "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(210)
WYRÓŻNIONE
Amon
2 miesiące temu
Dziwne, że Skarbówka sama nie widzi osób jeżdżacych samochodami za 80 tys. zł., mieszkających w domach o wartości 1 mln. Mających na utrzymaniu 2 dzieci i bezrobotną żonę i pracujących za minimalną pensję. TO dla nich nie jest dziwne... a pracuj i plać uczciwie podatki i pomyl się o 10 zł w zeznaniu podatkowym...to już zbrodnia. Kiedy ten kraj będzie w końcu normalny !!!!!
max
2 miesiące temu
Ale za nieuzasadniony donos też powinny grozić spore kary, dla zabawy psuć komuś nerwy i okradać z czasu - to nie zabawa
ted
2 miesiące temu
Gdyby państwo było w porządku względem obywatela to donosy bym rozumiał...ale państwo rozdaje publiczne pieniądze nierobom,rządzący korzystają z przywilejów ponad miare za które płaci podatnik,łatanie dziur finansowych kosztem podatnika co w ostatnim okresie wyraźnie nam drenuje oszczędności a to prowadzi do kombinacji aby zwyczjnie żyć.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (210)
Kupujcie chi...
2 miesiące temu
Skarbówka bez tych donosów jest ślepa i głucha. W Okolicach Wólki Kosowskiej mieszkają Chińczycy, Turcy, Bułgarzy, którzy mają domy za miliony, samochody też z górnej półki, ale rejestracje bułgarskie, słowackie, czeskie. Słowa po polsku nie mówią, ale pobyty wieloletnie jakoś pozałatwiane. Jak? Za ile? Czy ktoś ich sprawdza? Nie! Tylko jak Polak płacący regularnie podatki ma zaległość w US na 20 groszy to dostaje wezwanie, karę i upomnienie. Pod okiem władz rośnie chińska mafia, a władze ślepe i głuche.
jhjhhj
2 miesiące temu
fryzjerzy lekarze gdzie kasa fiskalna? nie trzeba donosić wystarczy pomyslec
Drqqqw
2 miesiące temu
Pamiętacie co Piłsudski powiedział o Polsce i Polakach? ;-)
Mila3
2 miesiące temu
a może by tak sprawdzić te zasiłki dla "biednych", renty dla "młodych zdrowych rencistów" itp..... przecież to my ciężko pracujący musimy na tych kombinatorów pracować, bo na to trzeba zarobić. Nic nie bierze się z niczego.... i zamiast mówić że są zaradni lub obrotni, to nazwijmy sprawę po imieniu - to są po prostu złodzieje...
Analizator
2 miesiące temu
Ci co nie płacą podatków nie mają długów, Ci co płacą muszą jechać na kredytach
...
Następna strona