.
Dr Sławomir Dudek w rozmowie z serwisem WNP.pl zwraca uwagę na potrzebę przywrócenia zasad konsultacji społecznych oraz zasady vacatio legis dotyczącej nowych podatków. Jego zdaniem bez zaufania obywateli i przekonania o właściwym zarządzaniu finansami publicznymi, obywatele będą niechętnie płacić podatki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekonomista chce przywrócenia wiarygodności finansów publicznych
Rozmówca serwisu stwierdził, że wiarygodność finansów publicznych można przywrócić. Jednym z narzędzi służących temu celowi ma być Indeks Wiarygodności Ekonomicznej. Dr Dudek uczestniczy w pracach nad nim, jestem bowiem członkiem zespołu, którym kieruje prof. Jerzy Hausner, były minister gospodarki.
Dr Sławomir Dudek podkreślił też, że deficyt Polski wynosi aż 6 proc. produktu krajowego brutto, podczas gdy powinien być poniżej wartości 3 proc. Jego zdaniem konieczne jest zredukowanie tego poziomu.
Powiem tak: stan finansów jest poważny, ale nie jest dramatyczny - stwierdził dr Dudek.
Jego zdaniem kwestia braku przejrzystości finansów publicznych i integralności budżetu jest niepokojąca. Rząd przesunął bowiem część wydatków do zewnętrznych funduszy.
Rząd stworzył równoległy budżet i wyprowadził pewne finanse poza kontrolę parlamentu, poza ustawę budżetową. Powiem więcej, poza kontrolę konstytucyjną. Artykuł 219 Konstytucji RP mówi o finansach publicznych, że budżet państwa prowadzi się w formie ustawy budżetowej, koniec, kropka - przestrzegł dr Dudek.
Jego zdaniem odejście od "podwójnego budżetu" powinno być elementem przywracania fundamentalnej praworządności finansów publicznych.
Sowite odprawy dla "dwutygodniowych" ministrów
Podatki powinny być przewidywalne
Rozmówca WNP postuluje też, by polski system podatkowy był oparty na zasadzie przewidywalności.
Jest jeszcze jeden filar wiarygodności - to jest przejrzystość i przewidywalność systemu podatkowego. Dla firm nie jest nawet ważna stawka podatku, czy jest ona wyższa czy niższa o 1 punkt procentowy. Ważniejsze jest, żeby wiedzieć, co je czeka. Nie można za pięć dwunasta, bez konsultacji społecznych, zmieniać prawa - powiedział.
Ekonimista stwierdził też, że obywatele muszą ufać państwu, by chętniej odprowadzać należne podatki. - Bo jeżeli obywatele nie ufają państwu, nie wierzą, że pieniądze są efektywnie wydawane, że nie są marnowane na dzielenie z klucza politycznego, to nie wywiązują się ze swoich zobowiązań - stwierdził.
W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie rządu, który po wskazaniu Andrzeja Dudy stworzył premier Mateusz Morawiecki. Arytmetyka sejmowa pozwala jednak sądzić, że nowy gabinet nie uzyska wotum zaufania. W drugim kroku konstytucyjnym premiera wskaże parlament. Zgodnie z deklaracją sygnatariuszy umowy koalicyjnej, szefem rządu zostanie Donald Tusk. Zaprzysiężenie jego rządu może mieć miejsce 13 grudnia.