Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Spędził 23 lata w Ministerstwie Finansów. Ma przestrogę dla przyszłego rządu

170
Podziel się:

Ekonomista dr Sławomir Dudek zaapelował do przyszłego rządu o przywrócenie wiarygodności w sektorze finansów publicznych. Były szef departamentu w Ministerstwie Finansów postuluje pilne odejście od praktyki utrzymywania równoległego budżetu, który nie podlega kontroli demokratycznej.

Spędził 23 lata w Ministerstwie Finansów. Ma przestrogę dla przyszłego rządu
Ekonomista apeluje o przywrócenie wiarygodności w sektorze finansów publicznych (GETTY, Anadolu Agency)

.

Dr Sławomir Dudek w rozmowie z serwisem WNP.pl zwraca uwagę na potrzebę przywrócenia zasad konsultacji społecznych oraz zasady vacatio legis dotyczącej nowych podatków. Jego zdaniem bez zaufania obywateli i przekonania o właściwym zarządzaniu finansami publicznymi, obywatele będą niechętnie płacić podatki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska zacznie od cięć? Prof. Orłowski: to bajki, słowo się rzekło

Ekonomista chce przywrócenia wiarygodności finansów publicznych

Rozmówca serwisu stwierdził, że wiarygodność finansów publicznych można przywrócić. Jednym z narzędzi służących temu celowi ma być Indeks Wiarygodności Ekonomicznej. Dr Dudek uczestniczy w pracach nad nim, jestem bowiem członkiem zespołu, którym kieruje prof. Jerzy Hausner, były minister gospodarki.

Dr Sławomir Dudek podkreślił też, że deficyt Polski wynosi aż 6 proc. produktu krajowego brutto, podczas gdy powinien być poniżej wartości 3 proc. Jego zdaniem konieczne jest zredukowanie tego poziomu.

Powiem tak: stan finansów jest poważny, ale nie jest dramatyczny - stwierdził dr Dudek.

Jego zdaniem kwestia braku przejrzystości finansów publicznych i integralności budżetu jest niepokojąca. Rząd przesunął bowiem część wydatków do zewnętrznych funduszy.

Rząd stworzył równoległy budżet i wyprowadził pewne finanse poza kontrolę parlamentu, poza ustawę budżetową. Powiem więcej, poza kontrolę konstytucyjną. Artykuł 219 Konstytucji RP mówi o finansach publicznych, że budżet państwa prowadzi się w formie ustawy budżetowej, koniec, kropka - przestrzegł dr Dudek.

Jego zdaniem odejście od "podwójnego budżetu" powinno być elementem przywracania fundamentalnej praworządności finansów publicznych.

Podatki powinny być przewidywalne

Rozmówca WNP postuluje też, by polski system podatkowy był oparty na zasadzie przewidywalności.

Jest jeszcze jeden filar wiarygodności - to jest przejrzystość i przewidywalność systemu podatkowego. Dla firm nie jest nawet ważna stawka podatku, czy jest ona wyższa czy niższa o 1 punkt procentowy. Ważniejsze jest, żeby wiedzieć, co je czeka. Nie można za pięć dwunasta, bez konsultacji społecznych, zmieniać prawa - powiedział.

Ekonimista stwierdził też, że obywatele muszą ufać państwu, by chętniej odprowadzać należne podatki. - Bo jeżeli obywatele nie ufają państwu, nie wierzą, że pieniądze są efektywnie wydawane, że nie są marnowane na dzielenie z klucza politycznego, to nie wywiązują się ze swoich zobowiązań - stwierdził.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie rządu, który po wskazaniu Andrzeja Dudy stworzył premier Mateusz Morawiecki. Arytmetyka sejmowa pozwala jednak sądzić, że nowy gabinet nie uzyska wotum zaufania. W drugim kroku konstytucyjnym premiera wskaże parlament. Zgodnie z deklaracją sygnatariuszy umowy koalicyjnej, szefem rządu zostanie Donald Tusk. Zaprzysiężenie jego rządu może mieć miejsce 13 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(170)
WYRÓŻNIONE
Cela+
rok temu
Za ten równoległy budżet powinien być kryminał dla DOJNEJ ZMIANY !!!
ityle
rok temu
Pis działa jak mafia
123
rok temu
Budżet , który jest poza kontrolą obywateli a przynajmniej parlamentarną nie powinien się nazywać budżetem państwa tylko samowolą i niech go spłacają Ci co go stworzyli
NAJNOWSZE KOMENTARZE (170)
Pablito
12 miesięcy temu
Dudek, orłowski, grabowski prawdziwi "geniusze" ekonomii, cięcia cięcia ot cała wiedza tych kacyków balcerowicza
Stańczyk
12 miesięcy temu
Narracja się zmienia, stan finansów jest trudny ale nie jest tragiczny, "pan" Dudek jest typowym "ekspertem" do wynajęcia. Oh, no i nazwisko Hausner, na posiadających pamięć przyczynowo skutkową robi wrażenie. Czy szalet ekonomiczny, jako określenie można wprowadzić do języka związanego z pieniądzem i jego wartością?
KrajZdykty
12 miesięcy temu
Ciemny lud to kupił. PiS rozdawał pieniądze, terazTusk i jego ferajna wprowadzi podstek od bycia biednym.
Polak
12 miesięcy temu
Jak wielu ma ufać skoro widzi że ich podatki sa marnowane na socjalne rozdawnictwo w tym dla nie chcących pracować , zamiast na zdrowie, edukację, czy aparat publiczny. Jak ma być dobrze gdy na zdrowie, edukację, obronność idzie po kilka procent PKB , a na socjal 20% PKB
uuu
12 miesięcy temu
a jakie to ma znaczenie. Wojna wyzeruje długi, a wszystkim będzie decydować rząd w brukseli
...
Następna strona