W poniedziałek została opublikowana informacja o planowanej nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Nad projektem pracuje Ministerstwo Finansów i ma zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale. Jego celem jest implementacja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idą korzystne zmiany podatkowe dla Polaków
W projekcie proponuje się, aby oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE przysługiwało za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu (zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych lub dnia złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych), niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty względem publikacji orzeczenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – czytamy w informacji dotyczącej projektowanej ustawy.
O co chodzi? Tu z odpowiedzią przybywają eksperci podatkowi CRIDO. Jak zauważają, obecnie polskie prawo przewiduje, że w przypadku zaległości podatkowej konieczność zapłaty odsetek przez podatnika zachodzi w prawie każdym przypadku. W odwrotnym podatku, czyli sytuacji, kiedy to Urząd Skarbowy musi zwrócić nam odsetki z tytułu nadpłaty, jest już inaczej. Ich naliczanie podlega istotnym ograniczeniom.
Ordynacja podatkowa dziś przewiduje, że musimy złożyć wniosek o wypłatę nadpłaty w wyniku orzeczenia TSUE korzystnego dla podatnika w określonym czasie. Jeśli złożymy je w ciągu pierwszych 30 dni od orzeczenia, to odsetki przysługują nam "od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu". Jeśli natomiast się spóźnimy, to odsetki przysługują nam tylko za pierwsze 30 dni liczone od publikacji sentencji orzeczenia TSUE.
TSUE zakwestionował takie brzmienie polskich przepisów. Wyrok Trybunału z 24 lipca 2023 r. nakazał Polsce zmianę przepisów w tym zakresie, którą właśnie chce wprowadzić obecny rząd.
Rząd idzie krok dalej i uwzględnia też wyroki TK
To jednak nie koniec zmian. Obecny obóz władzy idzie krok dalej i chce też, by analogiczne przepisy wprowadzić w przypadku "nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego".
Zasada równoważności bowiem wymaga, aby całość uregulowań dotyczących danego środka prawnego znajdowała zastosowanie jednakowo do środków prawnych opartych na naruszeniu prawa unijnego oraz tych opartych na naruszeniu prawa wewnętrznego – czytamy w uzasadnieniu.
W projekcie znajdzie się także zmianą w Ordynacji podatkowej, na mocy której domniemanie zachowania terminu przy wnoszeniu pism do organów podatkowych zostanie rozszerzone. Będzie ono teraz obejmować pisma nadane do organów podatkowych "u dowolnego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe i dowolnego podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej," oraz otrzymane "przez dowolnego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej".