Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Uderzenie w transport? Rząd chce wprowadzić nowy podatek

61
Podziel się:

Rząd chce wprowadzić podatek od transportu intermodalnego - grzmi branża. "W myśl nowych przepisów państwo ma pobierać podatek od nieruchomości również od terminali intermodalnych" - podaje obserwatorlogistyczny.pl. Serwis pisze o "zaoraniu polskiej logistyki".

Uderzenie w transport? Rząd chce wprowadzić nowy podatek
Branża logistyczna ostrzega, że na nowym podatku ucierpi transport intermodalny (PAP, Marek Zakrzewski)

"Rząd przykręca podatkową śrubę" - twierdzi Związek Pracodawców "Transport i Logistyka Polska w opublikowanym na swojej stronie komunikacie. W ten sposób TLP odnosi się do rządowych planów nałożenia podatku od nieruchomości na transport intermodalny, od czego logistyka jest teraz zwolniona. W transporcie intermodalnym wykorzystuje się więcej niż jeden środek transportu.

Celem projektu zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalny Ministerstwa jest zapewnienie odpowiedniej przejrzystości i jasności definicji budynku i budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Jak informował w lipcu "Dziennik Gazeta Prawna" tzw. intermodal "rozwijał się w Polsce w tempie kilku procent rocznie. W ten sposób jest obsługiwanych 85 mln t ładunków, a Polska ma dostać na rozwój tego typu transportu 180 mln euro z UE".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły

- Mowa o 2 proc. od wartości początkowej inwestycji, ale definicja, na podstawie której będzie naliczony podatek, nie jest jasna. Firmom trudno więc oszacować skalę ewentualnej opłaty - wyjaśnił Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska w rozmowie z "DGP".

Podatek na logistykę

"Jest to decyzja, która nie będzie sprzyjała rozwijaniu transportu intermodalnego w Polsce, a wydaje się, że z punktu widzenia logistyki i promocji zielonego transportu jest to kierunek, który powinien być wspierany" - uważa serwis etransport.pl.

TLP podkreśla, że "proponowane w projekcie ustawy nowe definicje budynku, budowli i obiektu budowlanego spowodować mogą drastyczne podwyżki podatków, których ostateczna wysokość będzie znana dopiero po wykrystalizowaniu się linii orzeczniczej". Związek dodaje, że może to negatywnie wpłynąć na planowanie firm i ich rentowność. TLP pisze też o "ryzyku związanym z niewłaściwym określeniem wartości przedmiotu opodatkowania".

"Po drugie planowane usunięcie zwolnienia z opodatkowania kolejowych terminali towarowych, jest całkowicie sprzeczne z krajową i unijną polityką klimatyczną oraz transportową, a także będzie miało zdecydowanie negatywny wpływ na rentowność inwestycji w transport intermodalny, multimodalny oraz kombinowany, zarówno tych zrealizowanych w ostatnich latach, jak i również tych w toku oraz planowanych" - czytamy dalej stanowisko TLP, które opublikowano na stronie internetowej Związku.

Pomysł rządu krytykują również Północna Izba Gospodarcza i Konfederacja Lewiatan, która w swoim stanowisku pisze o "całkowicie nieakceptowalnym bardzo szerokim opodatkowaniu urządzeń technicznych, całości sieci telekomunikacyjnych wraz z urządzeniami peryferyjnymi, urządzeń energetycznych służących produkcji ekologicznej energii elektrycznej (instalacje OZE)".

– W naszej ocenie przyjęcie, że wskazane urządzenia stanowią przedmiot opodatkowania 2 proc. podatkiem od budowli, doprowadzi do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej. Spowoduje nieopłacalność tego typu przedsięwzięć, ograniczenie nowych inwestycji, a wiele z już zrealizowanych zostanie zlikwidowana. Usunięcie zwolnienia z opodatkowania kolejowych terminali towarowych także jest sprzeczne z krajową oraz unijną polityką klimatyczną i transportową. Będzie miało negatywny wpływ na rentowność inwestycji w bardziej ekologiczny transport intermodalny, multimodalny i kombinowany - ocenił Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
WYRÓŻNIONE
Elka
4 miesiące temu
Mistrz golarski w akcji. Tusk ogoli wszystkich na zero. A ja mu będzie mało, obłupi że skóry. Ale uśmiech na twarz, głowa do góry! PIS pokonany!
Obywatel
4 miesiące temu
Zaoraja w Polsce każdy biznes. Tylko oo to żeby sprzedaż rosła w firmach z Niemiec , Francji , Hollandi a Polak był tania siła robocza. A najgorsze to ze podatki co rusz nowe a pieniędzy i tak nie ma w budżecie
Helga
4 miesiące temu
Nic dla ludu wszystko dla koryciaży koperciaży łapówkaży i tym POdobnym
NAJNOWSZE KOMENTARZE (61)
Bbb
2 miesiące temu
Tego sie nie spodziewalem PO i reszta chca zniszczyc rodzinny transport w Polsce mam transport 34 lata i czego ja doczekalem powoli toniemy panie Tusk niech pan spelni obietnice przed wyborcze nie wierzyłem ze trzyma pan reke niemcom ale powoli zaczynam wierzyc co pan wyrabia
Zosia
4 miesiące temu
Trzeba się śmiać głosowaliście biznesmeni z autami ciężarowymi za Uśmichniętą Koalicją Tuska.To macie.
Marek
4 miesiące temu
Pożytku mało, a szkody dużo, gdzie logika? Głupcy nami rządzą,!
Aaaa
4 miesiące temu
Jedna wielka mafia zaora podatkami w Polsce wszystko gospodarkę i przemysl wszystko padnie na pysk!!!!
Nick
4 miesiące temu
Najwyraźniej Polscy przedsiębiorcy za dobrze sobie radzą. Są za bardzo konkurencyjny. Dobrze, że uśmiechnięta koalicja rządzi to przywróci POrządek w Europie
...
Następna strona