Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Ustawa antyflipperska upadła. Sejm odrzucił projekt w pierwszym czytaniu

34
Podziel się:

Sejm w piątek odrzucił w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, potocznie zwanego "ustawą antyflipperską". Ustawa miała wprowadzać zmiany w stawce podatku od zbycia nieruchomości i zniechęcać do spekulacji nieruchomościami.

Ustawa antyflipperska upadła. Sejm odrzucił projekt w pierwszym czytaniu
Flipperzy kupują mieszkania np. do remontu, po czym odnawiają je i sprzedają drożej (Adobe Stock, Bjoern Danzke)

W piątek Sejm głosował nad wnioskiem o odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, potocznie nazywanego "ustawą antyflipperską". W głosowaniu za wnioskiem o odrzucenie głosowało 232 posłów, przeciw było 190 posłów, 8 posłów wstrzymało się od głosowania. Tym samym projekt został odrzucony.

Przewidywał on zmiany w stawce podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od zbycia nieruchomości, która obecnie wynosi 2 proc. Projekt zakładał, że podatek wzrósłby do 10 proc., gdy mieszkanie jest sprzedawane przed upływem roku od jego zakupu. Stawka PCC dla osób sprzedających mieszkanie przed upływem dwóch lat od zakupu miałaby wynosić 6 proc., a przed upływem trzech lat - 4 proc.

Dodatkowo ustawa miałaby nakładać podatek od zakupu trzeciego i kolejnego mieszkania, jeśli w ciągu 5 lat kupujący kupuje więcej niż dwa mieszkanie. Wówczas stawka wyniosłaby 3 proc. od trzeciej umowy, 4 proc. od czwartej, 5 proc. od piątej i każdej kolejnej.

Spadek flippów na rynku

Autorzy projektu nie kryli, że celem regulacji nie jest wzrost wpływu do budżetu, ale spadek flippów na rynku. "Flippowaniem" nazywa się kupowanie mieszkań, remontowanie ich oraz ponowną sprzedaż już po wyższej cenie. Lewica zarzuca tzw. flipperom, że ich działania m.in. zwiększają popyt na nieruchomości, co przyspiesza wzrost cen.

Projekt "ustawy antyflipperskiej" został przygotowany przez klub Lewicy wspólnie z warszawskim ruchem Miasto Jest Nasze. Ustawa, jak wskazano w uzasadnieniu, w przypadku uchwalenia, miała wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Dom
13 godz. temu
A skąd pewność że mieszkanie kupione, uda się sprzedać drożej. Można też stracić. Handel taki sam jak samochodami itp.
Tak
19 godz. temu
Stop rozdawnictwu z portfeli oszczędnych Polaków. Stop kredytowi zero procent.
Wpropagaandzi...
2 dni temu
Jak sami są flipperami to co się dziwić...lol
Obywatel Pols...
2 dni temu
Żadnego kredytu zero procent
Hvhhiuujhijji...
2 dni temu
Komuna już była i regulowała wszystko!!! Ludzie zaradni w komunie byli gnębieni przez państwo!!! Zaczyna złe wracać.......
...
Następna strona