Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bliżej 7 proc. VAT na mieszkania

0
Podziel się:

Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za przywróceniem rządowej wersji przepisów ustawy o VAT wprowadzającej 7-proc. stawkę tego podatku na sprzedaż mieszkań i roboty budowlane w budownictwie mieszkaniowym do końca 2007 roku.

Koalicja SLD-UP jednym głosem przeforsowała poprawkę posła Grzegorza Woźnego (SLD) usuwającą z ustawy definicję budownictwa społecznego.

Zgodnie z zapisem, którego usunięcie zarekomenduje Sejmowi komisja, budownictwem społecznym miało być szeroko rozumiane budownictwo mieszkaniowe. Dzięki takiej definicji 7-proc. stawka VAT dla budownictwa mieszkaniowego obowiązywałaby na stałe, a nie tylko do końca 2007 roku, jak zapisano w traktacie akcesyjnym.

Według projektu ustawy budownictwo społeczne ma być na stałe opodatkowane 7-proc. VAT-em. Posłowie opozycji zwracają jednak uwagę, że żadne przepisy nie określały dotychczas, czym jest budownictwo społeczne.

Zdaniem posła Woźnego i przedstawicieli rządu kontrowersyjny przepis definiujący szeroko budownictwo społeczne byłby sprzeczny z prawem Unii Europejskiej, a dodatkowo miał wady legislacyjne, które mogłyby spowodować obłożenie sprzedaży mieszkań 22-proc. VAT-em już od 1 maja 2004 roku.

Woźny zwracał uwagę, że konsekwencją przyjęcia tej poprawki było m.in. umieszczenie w katalogu towarów i usług opodatkowanych 7-proc. VAT materiałów budowlanych. Tymczasem - jak mówił Woźny - w wyniku negocjacji z Unią Europejską ustalono, że stawka podatku na matriały budowlane ma wzrosnąć po wejściu do UE do 22 proc. z obecnych 7 proc.

Poprawka przyjmująca tę definicję nie wprowadzała do tego katalogu mieszkań, co według niektórych ekspertów mogło spowodować wprowadzenie podstawowej (22-proc.) stawki VAT na mieszkania już w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Komisja w środę rozpatruje poprawki zgłoszone do ustawy o VAT podczas drugiego czytania. Sejm zajmie się nimi w czwartek lub w piątek.

vat
budownictwo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)