Dnia 30 października br. Senat przyjął bez poprawek ustawę z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Od 1 stycznia 2003 r. obowiązywać będzie wyższa kwota minimalnego wynagrodzenia oraz nowe zasady jego ustalania.
Zgodnie z nową ustawą w roku 2003 minimalne wynagrodzenie wynosić będzie 800 zł. Dla kolejnych lat wynagrodzenie to ustalane będzie w toku corocznych negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
Ustawa zobowiązuje Rząd do dostarczenia pod obrady Trójstronnej Komisji wszelkich informacji niezbędnych dla wyznaczenia poziomu minimalnego wynagrodzenia oraz do zaproponowania stawki tegoż wynagrodzenia. Na wykonanie tych czynności Rada Ministrów ma czas do dnia 15 czerwca każdego roku. W kolejnym etapie Trójstronna Komisja, po otrzymaniu propozycji i informacji, o których mowa wyżej, uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia dla roku następnego w terminie do dnia 15 lipca każdego roku. Uzgodnione w ten sposób minimalne wynagrodzenie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej 'Monitor Polski', w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, w terminie do dnia 15 września każdego roku.
W przypadku gdy Trójstronnej Komisji nie uda się ustalić wysokości minimalnego wynagrodzenia w wyznaczonym przepisami terminie - wówczas obowiązek ten spada na Rząd. Rząd ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 15 września każdego roku. Wysokość tak ustalonego minimalnego wynagrodzenia nie może być jednak niższa od pierwotnej propozycji przedstawionej przez Rząd pod obrady Trójstronnej Komisji.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia może ulegać zmianie raz bądź dwa razy do roku, w zależności od poziomu prognozowanego wskaźnika cen.
Jeżeli prognozowany wskaźnik cen wynosić będzie:
1) co najmniej 105% - ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia: od dnia 1 stycznia i od dnia 1 lipca,
2) mniej niż 105% - ustala się jeden termin zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia: od dnia 1 stycznia.
Ustawa przewiduje możliwość wypłacania niższego od przyjętego minimalnego wynagrodzenia. Do końca 2005 r. będzie można wypłacać niższe wynagrodzenie pracownikom w okresie ich pierwszych dwóch lat pracy, z tym, że wynagrodzenie to nie może być niższe niż:
1) 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia - w pierwszym roku pracy,
2) 90% wysokości minimalnego wynagrodzenia - w drugim roku pracy.
Przy ustalaniu okresu pracy wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2003 r., w chwili obecnej czeka na podpis Prezydenta.
Dane dot. wysokości minimalnego wynagrodzenia znajdziesz na stronach Money.pl.