Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zawirowania wokół VAT-u

0
Podziel się:

Kontrowersje w Sejmie, w trakcie ponownego drugiego czytania projektu ustawy o VAT, wzbudziła kwestia VAT-u w budownictwie. Posłowie opozycji obawiają się, że zaproponowane przez rząd podwyżki podatku VAT zmniejszą konkurencyjność polskich firm w UE.

Sejm odbył we wtorek ponownie drugie czytanie projektu ustawy o VAT, ponieważ poprzednio posłowie zgłosili do projektu ponad 200 poprawek, w tym wiele wzajemnie się wykluczających. Jednak również we wtorek nie udało się uniknąć kontrowersji. Posłowie zgłosili ponad 100 poprawek i wnioski o odrzucenie projektu w całości.

Poprawkami zajmie się teraz komisja finansów publicznych. Niewykluczone, że głosowanie nad ustawą odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

Kluby PiS, LPR złożyły we wtorek wniosek o odrzucenie projektu, a Samoobrony zapowiedziała głosowanie za jego odrzuceniem. Natomiast posłowie PO i PSL uzależniają głosowanie od przyjęcia zgłoszonych przez nich poprawek.

"Nowa ustawa o VAT nakłada na polskich podatników obowiązki często niezgodne z prawem UE, które mają czysto fiskalny charakter" - powiedział poseł Zbigniew Chlebowski (PO). "Nie wolno stanowić prawa wbrew interesom obywateli" - dodała posłanka Barbara Marianowska (PiS).

Największe kontrowersje wzbudziła propozycja PiS i PO, aby budownictwo mieszkaniowe objąć programem społecznym, co pozwoli na stałe opodatkować 7-procentowym VAT-em budowę mieszkań, ich remont, sprzedaż a także materiały budowlane. Posłowie opozycji argumentują, że jest to rozwiązanie często stosowane w krajach UE.

Tymczasem zarówno wiceminister finansów Elżbieta Mucha jak też sprawozdawca Komisji Finansów Janusz Lisak (UP) przekonywali, że przyjęcie programu społecznego w budownictwie byłoby sprzeczne z prawem UE i naraziłoby Polskę na wysokie kary.

Mucha dodała, że jest to zapis niepotrzebny, ponieważ do 2007 roku całość usług budowlanych będzie objęta 7 proc. stawką VAT.

Posłowie opozycji obawiają się również, że zakładane w projekcie wprowadzenie podwyżek podatku zmniejszy konkurencyjność polskich firm na rynku UE.

Według Chlebowskiego, zakładana w projekcie wpłata kaucji gwarancyjnej wysokości 250 tys. zł, przez przedsiębiorców działających krócej niż rok, jeśli chcą być zarejestrowani jako płatnicy VAT w UE, jest dyskryminująca. Jednak zdaniem Muchy, wpłata kaucji nie jest warunkiem rejestracji.

Posłowie protestowali też przeciw zmianom w rozliczaniu VAT-u w leasingu.

"Obecnie przedsiębiorcy odprowadzają VAT w takiej wysokości, jak w umowie leasingowej zawartej na 3 lub 5 lata. Tymczasem rząd proponuje, aby odprowadzali VAT na początku od całości umowy i dopiero po wykupieniu przedmiotu leasingu mogli odliczać VAT. Może to zagrozić tej formie finansowania inwestycji w Polsce, jaką jest leasing" - powiedział Chlebowski.

Wiele poprawek dotyczyło też obniżenia podatku VAT na transport lotniczy i morski, usługi turystyczne i maszyny rolnicze. Posłowie protestowali też przeciw opodatkowaniu VAT-em umów zlecenie i umów o dzieło.

Poseł Dariusz Bachalski (PO) krytykował rząd za brak rozwiązań w zakresie tzw. złych długów. Dodał, że upadek danej firmy prowadzi również do bankructwa jej kontrahentów.

"Obecnie firma, która nie rozlicza się prawidłowo z podatku VAT, a która pobrała go od swojego kontrahenta, wywołuje sytuacje, w której kontrahent raz zapłaciwszy podatek VAT zapłaci go drugi raz" - powiedział Bachalski.

Natomiast poseł Artur Zawisza (PiS) złożył poprawkę zakładającą stosowanie obniżonej 7 proc. stawki na ubrania i obuwie dziecięce.

vat
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)