Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Tylec
|
aktualizacja

Nadpłata PIT. Nie każda trafi do Twojej kieszeni

73
Podziel się:

Nadpłata PIT wynika z wpłacania zbyt wysokich lub nienależnych fiskusowi zaliczek na poczet podatku dochodowego. W takiej sytuacji po złożeniu deklaracji rocznej możemy liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Zdarzają się jednak przypadki, gdy podatnik należności nie otrzyma.

Nadpłatę PIT można odebrać osobiście, otrzymać przekazem pocztowym lub przelewem na konto
Nadpłatę PIT można odebrać osobiście, otrzymać przekazem pocztowym lub przelewem na konto (pixabay.com / jarmoluk / CC0)

Komu przysługuje zwrot nadpłaty podatku?

Zwrot podatku wypłacany jest w kilku przypadkach. Wszystkie z nich dotyczyć będą nadpłaty w rozliczeniu rocznym PIT. Występuje ona wtedy, gdy na rzecz podatnika w ciągu roku podatkowego zostały wpłacone nienależne lub wyższe zaliczki na podatek dochodowy, niż w rzeczywistości należą się fiskusowi. Takich sytuacji może być kilka.

Najprostszym przykładem jest wspólne rozliczenie PIT małżonków, gdy dochód jednego, po zsumowaniu i podzieleniu na pół, obniża próg podatkowy drugiego. Wysokie nadpłaty dotyczą również osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych z przeniesieniem praw autorskich, ponieważ z tego tytułu korzystają one z korzystnych odliczeń. Również ulgi, na przykład ulga prorodzinna, skutkują nadpłatą podatku.

Jak ubiegać się o zwrot podatku?

Zwrot podatku następuje po złożeniu przez podatnika odpowiedniego formularza i dokonaniu ewentualnych korekt. W przypadku korekt dodatkowo niezbędne będzie złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wskazanej kwoty.

Deklarację następnie można dostarczyć do fiskusa w wersji papierowej lub elektronicznej. W przypadku zeznań PIT-37 -38 oraz PIT-28 i -36 dla podatników nieprowadzących własnej działalności gospodarczej, deklaracje wypełni organ podatkowy. Po 15 lutego wystarczy wyłącznie sprawdzić zeznanie i jeśli się zgadza, zaakceptować je.

Termin zwrotu nadpłaconego podatku

Urząd skarbowy ma 90 dni od momentu wydania potwierdzenia dostarczenia deklaracji PIT, żeby oddać nadpłaconą kwotę podatku, jeśli formularz został złożony przez podatnika osobiście. W przypadku złożenia zeznania podatkowego drogą elektroniczną termin zwrotu nadpłaty przez US jest skrócony o połowę i wynosi 45 dni. Jeżeli fiskus nie wywiąże się z obowiązującego terminu, wtedy wypłaci wyrównanie wraz z odsetkami za zwłokę.

Istnieje kilka dróg odebrania należności. Tradycyjne to odbiór osobisty oraz przekaz pocztowy. W drugim przypadku należy liczyć się z tym, że kwota nadpłaconego podatku zostanie pomniejszona o koszt wysyłki. Możliwy jest także zwrot na konto. Numer rachunku bankowego należy jednorazowo podać w załączniku ZAP-3. Jeśli numer konta się zmieni, to także właściwy druk do sporządzenia korekty.

Ewentualny zwrot podatku to miły bonus na nowy rok. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku można na dodatkowy zastrzyk gotówki liczyć.

Kto nie otrzyma zwrotu podatku z urzędu skarbowego?

W niektórych sytuacjach pomimo tego, że podatnik złożył odpowiedni wniosek, może nie doczekać się otrzymania nadpłaconego podatku. Co może być powodem niewypłacenia nadpłaty?

Nadpłata PIT a zaległe mandaty

Jeśli w ciągu roku podatnik dostał mandat i zaniechał jego opłacenia, musi wiedzieć, że skarbówka ma pełne prawo do upomnienia się o należne jej pieniądze. Oznacza to, że każda nadpłacona kwota podatku pokryje należności, a podatnik nie dostanie nadpłaty PIT, dopóki płatności nie zostaną uregulowane. Jeśli natomiast należność będzie wyższa niż wysokość mandatu, podatnik otrzyma jedynie pozostałą część kwoty. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w przypadku mandatów, ale również każdego innego niespłaconego zobowiązania podatnika wobec fiskusa.

Postępowanie komornicze

Podatnik, który posiada długi, a jego majątek został zajęty przez komornika, również może zapomnieć o otrzymaniu zwrotu podatku PIT. Komornik ma bowiem prawo do zajęcia należnej zadłużonemu podatnikowi kwoty. Może się to stać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pobranie środków pieniężnych z zajętego konta bankowego, drugim natomiast bezpośrednie zwrócenie się komornika o należności do urzędu skarbowego.

Zbyt niska kwota nadpłaconego PIT

Z niewypłaceniem nadpłaty podatku musi liczyć się także osoba, której zeznanie podatkowe wskazało na kwotę niższą niż 8,70 zł. Nie ma jednak powodów do zmartwień. Kwota ta zostanie wstrzymana i w kolejnych rozliczeniach pokryje ewentualne niedopłaty.

Warto także wspomnieć, że jeśli zwrot nadpłaty PIT wyniesie mniej niż 23,20 zł, czyli kwotę równą dwukrotności kosztów upomnienia w podatkowym postępowaniu egzekucyjnym, odbiór należności będzie możliwy jedynie w kasie właściwego urzędu skarbowego.

W każdym z powyższych przypadków urząd skarbowy ma obowiązek poinformować podatnika o zajęciu nadpłaty drogą listową.

wiadomości
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(73)
WYRÓŻNIONE
US Rydzyka
7 lat temu
Urząd Skarbowy nie ma litości, a Rydzykowi odpuścił. Ja pier...ole co za kraj.
polka
7 lat temu
Co za kraj , biednych ludzi gnoi a Rydzykowi daruje takie pieniądze~!!!!!!! I gdzie tu ta SPRAWIEDLIWOŚĆ !!!!!!!!!!!
zik o
7 lat temu
niedotyczy ojca dyrektora z torunia
NAJNOWSZE KOMENTARZE (73)
żona
7 lat temu
Rozliczamy się wspólnie z mężem i mamy w tym roku AŻ 8zł nadpłaty!:( Z artykułu wynika, że nawet tyle nie dostaniemy, a jak my mamy zapłacić urzędowi głupią złotówkę, to ogień na dachu, bo trzeba!:(Nie dość, że zarabiamy najniższą krajową, to tamtym wciąż mało! Cóż za wyzyskiwacze!
PITer
7 lat temu
Jak zawsze krzykliwy tytuł stawiający "skarbówkę" w złym świetle, a tak naprawdę zwykłe wytłumaczenie prawd oczywistych czemu ma to służyć?
esso
7 lat temu
Ameryki to żeście nie odkryli , rozumiem ze tematy się kończą
doświadczona
7 lat temu
jeśli małżonkowie się rozliczają wspólnie a tylko jeden ma komornika to nie może zabrać nadpłaty podatku, ponieważ nie ma klauzuli wykonalności na majątek wspólny!
PODATNIK
7 lat temu
A co z nadpłatani za lata ubiegłe gdzie pazerny FISKUS nie raczył oddać ????????? ZŁODZIEJSTWO !!!!!!!!!
...
Następna strona