Ma licencję maklera z Wall Street, a zanim zaczął działać w polskich bankach, przez kilka lat pracował w instytucjach finansowych w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Od ponad czterech lat stoi na czele Alior Banku, który wbrew opiniom sceptyków zbudował od zera. Wojciech Sobieraj słynie z niekonwencjonalnych pomysłów na prowadzenie bankowego biznesu, a dziś kierowany przez niego bank debiutuje na warszawskim parkiecie, co jest wydarzeniem historycznym, bo to największa prywatna oferta w dziejach GPW.
Pochodzący ze Szczebrzeszyna Wojciech Sobieraj prezesem Alior Banku został w kwietniu 2008 roku. Jego kariera zaczęła się jednak prawie 20 lat wcześniej, po skończeniu studiów w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Wyjechał wtedy do USA i tam dalej studiował w New York University, Stern School of Business. W tym czasie zdobył też licencję maklera giełdowego na Wall Street.
Od 1997 r. pracował przez pięć lat dla firmy doradztwa strategicznego - The Boston Consulting Group (BCG). Działał wtedy w Bostonie i Londynie. Współtworzył także biura BCG w Warszawie, gdzie pełnił funkcję partnera i wiceprezesa. W BCG zajmował również stanowisko dyrektora usług finansowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Wtedy doradzał m.in. Bankowi Przemysłowo-Handlowemu, do zarządu którego wszedł następnie w 2002 r.
Jako wiceprezes odpowiedzialny za pion bankowości detalicznej przepracował w BPH cztery lata, przyczyniając się do wzrostu wartości banku. Gdy w 2006 r. odszedł z banku, zaczął szykować zupełnie nowy projekt, w którym pomagał mu Cezary Smorszczewski, były wiceprezes Pekao i PKN Orlen.
Inwestora gotowego do wyłożenia pieniędzy na zbudowanie w Polsce banku od podstaw znalazł w końcu we Francji. Był to holding Carlo Tassara należący do mającego polskie korzenie finansisty Romaina Zaleskiego. W końcu pod koniec grudnia 2007 r. Sobieraj ogłosił swoje plany i jak zaznaczył w mediach - _ inwestycja grupy w Polsce to nie tylko sentyment do starego kraju _.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Alior Bank ustalił cenę oferowanych akcji Bank chce zadebiutować na warszawskiej giełdzie do 14 grudnia. | |
Akcje Alior Banku warte 56 złotych? Sprawdź, czy nie przepłacasz Trwają zapisy na papiery najszybciej rozwijającego się banku w Polsce. Money.pl przeanalizował szanse i ryzyka związane z inwestycją. | |
Ostatni dzień zapisów. Zobacz, czy warto kupić Alior Bank Money.pl zestawił wszystkie wady i zalety inwestycji. |