Ministerstwo Finansów podwyższyło minimalne kwoty gwarancyjne na obowiązkowe OC dla lekarzy i dentystów. Poszkodowani będą mogli liczyć nawet na 100 tys. euro rekompensaty.
Od stycznia 2010 r. obowiązek posiadania polisy OC spoczywa na wszystkich lekarzach: zarówno zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej, jak i wykonujących zawód w ramach prywatnej praktyki.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów, które wejdzie w życie pod koniec maja 2010 r., lekarze ze specjalizacją: anestezjologia i intensywna terapia, położnictwo i ginekologia, wszystkie chirurgie, neonatologia, onkologia kliniczna, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, urologia, otorynolaryngologia, okulistyka, medycyna ratunkowa, będą musieli być ubezpieczeni na 100 tys. euro
Na 50 tys. euro będzie musiała opiewać polisa dla lekarza dentysty (z wyłączeniem lekarza dentysty o specjalizacji chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa). Pozostali, czyli np. pediatrzy i interniści, będą musieli być ubezpieczeni na minimum 25 tys. euro.
Poprzednio lekarz ze specjalizacją medycyna ratunkowa oraz chirurg szczękowo-twarzowy był kwalifikowany do sumy 46,5 tys. euro.
Poszkodowani będą mogli liczyć na wyższe odszkodowania, a lekarze będą płacić wyższe składki. Składka w przypadku polisy na 100 tys. euro to koszt rzędu 500-700 zł rocznie.