Mieszkańcy Sarajewa wyszli w nocy na ulice aby wyrazić radość z aresztowania Radovana Karadzicia (na zdjęciu).
Był on oskarżony o ludobójstwo w związku ze śmiercią ok. 12 tys. cywilnych osób z Sarajewa, podczas trwającego 43 miesiące oblężenia miasta przez siły Serbów bośniackich w okresie wojny w byłej Jugosławii.
Kierowcy samochodów klaksonami wyrażali swoją radość a bośniackie radio nadawało fragmenty przemówień Karadzicia z okresu wojny w latach 1992-95.
_ - To jest najlepsze co mogło się zdarzyć, ludzie cieszą się wszędzie. Zadzwoniłem i obudziłem całą moją rodzinę _ - powiedział mieszkaniec Sarajewa Fadil Bico.
Nie wszyscy jednak podzielają euforię. Jeden z działaczy ultranacjonalistycznej Serbskiej Partii Radykalnej Alexander Vuczić określił aresztowanie Karadzicia jako _ nową potworność dla Serbii _.
ZOBACZ TAKŻE:
Dodał, że proeuropejski prezydent Boris Tadić _ zrobił wszystko, aby Serbia znikła i aby znikli ludzie, którzy symbolizują patriotyzm _.
Karadzić został aresztowany w Serbii po kilkunastu latach ukrywania się. Jak podają media, nie stawiał oporu.
Serbskie media o aresztowaniu
_ Nosił długą brodę i ufarbowane na czarno włosy. Miał przy sobie plecak i wydaje się, że zamierzał opuścić Belgrad _ - napisała belgradzka _ Politika _, nie podając żadnego źródła tej informacji.
Dziennik _ Blic _ precyzuje, że Karadzić nie stawiał żadnego oporu podczas aresztowania i policjanci zabrali go, zasłaniając mu twarz kapturem.
Według gazety _ został on zlokalizowany około miesiąca temu _.
_ Blic _ podaje też informację adwokata Karadzicia, Svetozara Vujaczicia, jakoby został on aresztowany w piątek.
O aresztowaniu Karadzicia informuje we wtorek na pierwszych stronach cała serbska prasa. Na razie jednak mało jest komentarzy politycznych na temat tego wydarzenia.
Partia Demokratyczna, której przedstawiciela cytuje dziennik _ Danas _, nie kryje z kolei satysfakcji z aresztowania Karadzicia, poszukiwanego za ludobójstwo i zbrodnie wojenne.
_ Obywatele Serbii byli zakładnikami polityki Slobodana Miloszevicia i tych ściganych przez trybunał w Hadze, którzy ukrywając się, działali na szkodę interesów Serbów _ - pisze gazeta.
Serbia bliżej UE
Vuk Jeremić, serbski minister spraw zagranicznych, powiedział, że aresztowanie byłego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadzicia jest dowodem na to, iż _ Serbia poważnie widzi swą przyszłość w Unii Europejskiej. _
- _ Jesteśmy u władzy od dwóch tygodni i jesteśmy bardzo poważni co do naszej europejskiej przyszłości. Właśnie to udowodniliśmy _ - powiedział Jeremić po przybyciu do Brukseli, gdzie spotykają się dziś ministrowie spraw zagranicznych państw UE.
| Sylwetka Radovana Karadzicia |
| --- |
| Polityk, psychiatra i poeta. Był przywódcą Serbów bośniackich w latach 1992-95, w okresie wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Stał się ideologiem etnicznych czystek w Bośni i współtwórcą serbskiej enklawy w Bośni - Republiki Serbskiej. Urodził się 19 czerwca 1945 roku w Petnici koło Savnika w Czarnogórze, w jednym z czarnogórskich klanów - Drobnjaców. Studiował medycynę w Sarajewie. W połowie lat 70. spędził rok na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Po powrocie pracował jako psychiatra w miejskim szpitalu. Polityką zajął się pod wpływem serbskiego nacjonalisty, pisarza i polityka Dobricy Ciosicia. W 1989 roku był jednym z współtwórców Serbskiej Partii Demokratycznej (SDS) w Bośni i Hercegowinie. Został przywódcą SDS nastawionej na realizowanie celów Wielkiej Serbii, a po ogłoszeniu niepodległości Serbskiej Republiki Bośni i Hercegowiny - jej prezydentem. We współpracy z generałem Ratko Mladiciem oraz Slobodanem Miloszeviciem bezwzględnie dążył do utrwalenia władzy serbskiej. Organizował Serbów do
walki z Muzułmanami i Chorwatami w Bośni. Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych w Hadze oskarżył go (razem z Mladiciem) w 1995 roku o zbrodnie wojenne w latach 1992-95. Oskarżono go o zbrodnię ludobójstwa podczas 43 miesięcy oblężenia Sarajewa 1992-95, kiedy miał wydawać zgodę na rozstrzeliwanie cywilów. Zginęło wówczas 12 tys. ludzi. Wkrótce później Karadzić został powtórnie oskarżony o ludobójstwo za doprowadzenie do masakry ok. 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy. Miasto, ogłoszone przez ONZ _ strefą bezpieczeństwa _, zostało zajęte przez oddziały Serbów bośniackich pod dowództwem gen. Ratko Mladicia, również poszukiwanego za zbrodnie wojenne. Po zajęciu miasta, siły Serbów bośniackich rozstrzelały Muzułmanów przy biernej postawie _ błękitnych hełmów _. Kiedy Zachód zagroził sankcjami wobec Republiki Serbskiej, Karadzić został w 1996 roku zmuszony do ustąpienia ze stanowiska prezydenta. Po utracie władzy skrył się prawdopodobnie w południowo-wschodnim górzystym rejonie Bośni. Ukrywanie się przydało mu rozgłosu
wśród Serbów bośniackich, przywiązanych do etosu partyzanckiego i watażków ściganych przez prawo. Za aresztowanie Karadzicia (i Mladicia) Stany Zjednoczone oferowały 5 mln dolarów. W roku 2001 setki zwolenników Karadzicia demonstrowały w jego rodzinnym mieście. W marcu 2003 roku jego matka, Jovanka, publicznie wezwała syna, by się nie poddawał. W październiku 2004 roku Karadzić opublikował _ Cudowne kroniki nocy _, książkę opowiadającą historię człowieka, który zostaje pomyłkowo uwięziony po śmierci byłego przywódcy Jugosławii Josipa Broz-Tity. W listopadzie 2004 roku brytyjscy specjaliści wojskowi uznali, że w ujęciu Karadzicia może pomóc jedynie presja polityczna. W 2005 roku przywódcy bośniackich Serbów wezwali Karadzicia do poddania się, stwierdzając, że Bośnia i Serbia nie mogą rozwijać się gospodarczo i politycznie, dopóki Karadzić pozostaje na wolności. |