Do ZUS-u wpływają właśnie pierwsze składki, które będą księgowane według nowych zasad. Zakład nie przekaże do OFE - jak dotychczas - 7,3 procent, ale zaledwie 2,3. Brakujące pięć procent trafi na subkonto, które będzie inaczej waloryzowane. Zgodnie z reformą emerytalną rządu Donalda Tuska, do końca maja ZUS powinien być gotowy na to wyzwanie.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem dopiero w przyszłym roku będziemy mogli bez problemu - przez internet - sprawdzać, ile środków tam mamy. Choć zgodnie z założeniami będą one corocznie waloryzowane, to w najbliższym czasie najprawdopodobniej urosną niewiele ponad inflację.
Dodatkowe pięć procent, które trafia od maja do ZUS, będzie waloryzowane w dość skomplikowany sposób. Wskaźnikiem będzie średni wzrost PKB w pięciu latach poprzedzających waloryzację. Według szacunków Money.pl, wskaźnik ten wyniesie 4,36 procent.
W sytuacji, gdyby Produkt Krajowy Brutto w przyszłości spadał, wysokość środków zgromadzonych przez przyszłych emerytów nie zmieni się.
PORÓWNANIE DOTYCHCZAS NAJLEPSZEGO I NAJGORSZEGO OFE (WEDŁUG STOPY ZWROTU OD POCZĄTKU DZIAŁALNOŚCI) src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=895012642&de=1305237600&sdx=0&i=&ty=1&s%5B0%5D=OFE14&s%5B1%5D=OFE13&fg=1&w=460&h=250&cm=1"/>Zobacz wskaźniki dla pozostałych OFE
Nasze środki zgromadzone na nowym subkoncie w ZUS-ie od maja do grudnia tego roku zostaną zwaloryzowane o ten wskaźnik dopiero 1 czerwca 2012 roku. I tak będzie co roku. Czyli środki z całego 2012 roku, zwaloryzowane zostaną w czerwcu 2013, według stanu na 31 grudnia 2012 roku, itd.
Money.pl postanowił sprawdzić, czy w tym roku bardziej _ opłacalne _ będzie nowe subkonto, czy może OFE. Aby dokonać porównania, przyjęliśmy teoretycznie, że na każde z kont trafiać będzie po pięć procent średniej krajowej pensji (obecnie 3466,33 zł). To założenie czysto teoretyczne, bo o ile na nowe subkonto rzeczywiście trafiać ma pięć procent, to do OFE zaledwie 2,3. Jednak aby kwotowo porównać _ zyski _, musieliśmy przyjąć równy procentowy udział.
Ankietowani przez Money.pl analitycy (Emil Szweda, Wojciech Juroszek, Paweł Cymcyk oraz Marcin Kiepas) przewidują, że średnia stopa zwrotu uzyskana przez Otwarte Fundusze Emerytalne w ciągu najbliższego roku wyniesie 3,65 procent. Prognozy wahały się od zera do 9 procent. Dla porównania przewidywana wartość współczynnika waloryzacji w subkoncie w ZUS wynosi 4,36 procent.
Źródło: Money.pl
Stopa zwrotu dla OFE - konsensus analityczny na najbliższe 12 miesięcy;
dla ZUS - wynika z PKB dla lat 2007-2011. Prognoza na 2011 zakłada 4,5-procentowy wzrost.
Przyjmując niezmienną przeciętną płacę brutto wyliczyliśmy, że 9 składek odłożonych do 31 stycznia 2012 roku wynosić będzie 1635 złotych. Po waloryzacji 1 czerwca 2012 roku ta kwota w ZUS-ie urośnie do 2433 złotych, podczas gdy OFE wypracuje dla nas 2406 złotych. W przypadku funduszy emerytalnych niezbędne było przyjęcie procentu składanego, ponieważ pieniądze _ pracują _od wpłynięcia pierwszej składki.
Źródło: Money.pl
Założenia: stałe składki na poziomie 181,68 zł;
Waloryzacja na subkoncie w ZUS następuje 1 czerwca.
Istnieje jednak obawa, że zarówno przyrost środków w OFE, jak i na subkontach ZUS, nie zrekompensowałby wzrostu cen. Według danych GUS inflacja w marcu wyniosła 4,3 procent.
Wszystko wskazuje na to, że tempo wzrostu cen zostanie zahamowane. Świadczyć może o tym też zdecydowana reakcja Rady Polityki Pieniężnej, która po kwietniowej podwyżce stóp procentowych podniosła je także w maju. W sumie w tym roku mieliśmy już trzy podwyżki. Mimo że łącznie od stycznia stopy wzrosły o 75 punktów bazowych, to nie zahamowało to wzrostu inflacji, która wzrosła w tym czasie z 3,8 do 4,3 procent.
Źródło: Money.pl
Brana jest pod uwagę inflacja za marzec według GUS
Pisząc o środkach zgromadzonych w ZUS-ie celowo nie używamy słowa pieniądze. O ile w OFE są nasze realne pieniądze, to w ZUS-ie mamy tylko zapis księgowy - obietnicę, że gdy my będziemy emerytami, ZUS z zabranych składek wtedy pracującym osobom, wypłaci nam emeryturę. Podobnie jak dziś, przekazywane przez nas środki do ZUS-u, następnego dnia trafiają na obecnych emerytów.
Skąd wzięły się subkonta
Zgodnie nowelizacją ustawy emerytalnej od 1 maja dotychczasowa składka płynąca do OFE została zmniejszona z 7,3 do 2,3 procenta. Różnica 5 procent ma właśnie trafiać do indywidualnych subkont emerytalnych zarządzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Środki te ZUS ma przelewać w ciągu 15 dni roboczych od czasu otrzymania składek. W zależności od formy działalności gospodarczej, są one wpłacane każdego 10 i 15 dnia miesiąca. Tym samym ZUS powinien utworzyć subkonta najpóźniej do końca maja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t124018.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/szygulski;jest;tyle;reform;do;zrobienia;dlaczego;wybrano;ofe,201,0,828361.html) Szygulski: Jest tyle reform do zrobienia, dlaczego wybrano OFE?
Biuro prasowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że wszystko przebiega zgodnie z planem a subkonta są już praktycznie utworzone. _ - Jeszcze w maju trafią tam pieniądze ze składek _ - przekonuje pracownik biura.
- _ Tak naprawdę dopiero 1 czerwca będziemy mogli stwierdzić, czy ZUS sprostał wyzwaniu. Obecnie zapewnia, że nie będzie z tym żadnych problemów. Jednak w przeszłości przerabialiśmy już różne scenariusze _ - mówi Marek Wilhelmi z Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Problemów nie przewidują również towarzystwa emerytalne. - _ Składki będziemy otrzymywać terminowo. Problem w tym, że będą znacznie mniejsze _ - mówi Marcin Pawelec z Allianz Polska OFE.
Przez internet nie w tym roku
W przypadku OFE w każdej chwili możemy sprawdzić przez internet wysokość zgromadzonych tam środków. W ZUS taką możliwość mamy uzyskać dopiero w przyszłym roku. Zakład tłumaczy, że jest to zadanie z drugiego etapu reformy, który ma być ukończony na przełomie 2011 i 2012 roku. Jest on powiązany z dalszą informatyzacją Zakładu.
Ponadto począwszy od 2013 roku w terminie do 31 sierpnia Zakład będzie nam przesyłał coroczną pisemną informację o następujących wartościach:
- zwaloryzowanego kapitału początkowego według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku, w przypadku gdy kapitał ten został już ubezpieczonemu obliczony;
- hipotetycznej emerytury;
- zewidencjonowanych na subkoncie, składek i odsetek za zwłokę ogółem, według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku;
- składek na ubezpieczenie emerytalne, z wyłączeniem składek podlegających odprowadzeniu do otwartego funduszu emerytalnego i zewidencjonowaniu na subkoncie za okres ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych, według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku,
- składek na otwarte fundusze emerytalne, należnych i odprowadzonych;
- składek należnych i wpłaconych zewidencjonowanych na subkoncie.
Zanim jednak ZUS wdroży odpowiednie zmiany w swoim systemie informatycznym lub zacznie nam przysyłać papierowe rozliczenia, wszyscy zainteresowani wysokością środków na swoich subkontach będą musieli każdorazowo fatygować się do jego oddziału.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t89169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/mniej;do;ofe;wiecej;do;zus;zmiany;skladek;weszly;w;zycie,51,0,821299.html) | Mniej do OFE, więcej do ZUS. Zmiany składek weszły w życie Od dziś do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafiać będzie jedynie 2,3 proc. naszych pensji. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/premier;dostal;83;tys;listow;w;sprawie;ofe,190,0,776894.html) | Premier dostał 83 tys. listów w sprawie OFE Przeciwnicy rządowych zmian chcą, żeby premier zmienił zdanie w sprawie reformy. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/bank;swiatowy;o;ofe;rzad;zrobil;na;odwrot,88,0,773976.html) | Bank Światowy o OFE. Rząd zrobił na odwrót Eksperci globalnej instytucji rekomendowali gabinetowi Tuska podniesienie składek do II filara. |