Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Indeks WIG20 leci w dół o ponad 3 procent. To najgorzej od...

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu analityka Money.pl, co się stało na krajowym rynku akcji.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Bardzo słaba sesja na GPW. Indeks WIG20 spadł o 3,1 procent, dobijając do poziomu 2177 punktów. Kurs polskich blue chips notuje obecnie najniższą wartość od przełomu lipca i sierpnia 2012 roku. Tylko od początku czerwca, wartość WIG20 spadła o około 10 procent.

Przecena największych spółek w Polsce ruszyła pełną parą chwilę przed 13, a za głównego _ winowajcę _ można uznać spółkę PGE, która straciła dzisiaj ponad 8 procent. To efekt podpisania listu intencyjnego z Kompanią Węglową w sprawie współpracy w ramach realizacji nowych bloków w Elektrowni Opole oraz przegłosowania niższej od oczekiwań dywidendy w wysokości 86 groszy na akcję.

Polski rynek okazał się dzisiaj najsłabszy w Europie. Większość indeksów na Starym Kontynencie kończy dzień na plusie, a średnia zwyżka dobija do procenta. Niemiecki DAX rośnie o około 1,1 procent, francuski CAC40 chwilę przed końcem notowań zyskiwał niemal 1,5 procent, a najlepszym wynikiem popisali się dzisiaj inwestorzy w Turcji - tamtejszy XU100 urósł o około 2,5 procent.

Dobre dane napływają również zza Oceanu. Tamtejsze indeksy ruszyły od niewielkich plusów i do tej pory rosną. Zwyżka w przypadku S&P500 przekracza już procent. Chwilę po godzinie 16 National Association of Realtor podało, że indeks podpisanych umów kupna domów w maju wzrósł o 6,7 procent, względem oczekiwań na poziomie plus procenta i wyniku minus 0,5 procent w kwietniu.

Fatalna sesja na krajowej giełdzie. Jesteśmy najgorsi w Europie

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:20

Dalsze spadki na WIG20, indeks polskich blue chips traci obecnie około 3 procent. Coraz gorzej radzą sobie również szersze indeksy spółek, jednak tam strata nie przekracza procenta.

Indeks WIG20 przy obrotach na całym rynku na poziomie 750 milionów złotych przebił od góry 2200 punktów i leci w dół. Strata akcjonariuszy PGE i Orlenu przekroczyła dzisiaj już ponad 7 procent. Obecnie tylko cztery spółki z WIG20 zyskują, z chemicznym Synthosem i JSW na czele.

Podobną stratę notują teraz tylko inwestorzy w Grecji. Większość najważniejszych grup spółek na Starym Kontynencie świeci się bowiem na zielono, a średnia zwyżka nie przekracza pół procent. Najwięcej, bo już ponad 2,5 procent, rośnie turecki XU100.

Wszystko wskazuje, że powyżej kreski otworzą się również indeksy za Oceanem. Tamtejszy Departament Pracy podał dzisiaj liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wynik spadł o 9 tysięcy względem poprzedniego tygodnia i zamknął się zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 346 tysięcy.

WIG20 gwałtownie w dół. Sprawdź, co się stało

Paweł Zawadzki, godzina 13:13

Indeks największych spółek notowanych na GPW zanurkował i traci już ponad 1,5 procent. Wyprzedaż nakręciły spadki na akcjach dwóch gigantów - Polskiej Grupy Energetycznej i PKN Orlen.

Zdecydowanie lepsze nastroje obserwujemy w przypadku indeksów spółek średnich i małych. Oba wskaźniki utrzymują się praktycznie na poziomach wczorajszych zamknięć.

Niewiele od początku sesji zmieniło się również na najważniejszych giełdach Starego Kontynentu. Główny indeks giełdy w Frankfurcie symbolicznie zyskuje, najważniejszy benchmark parkietu w Paryżu minimalnie traci.

Mocny spadek WIG20 to przede wszystkim zasługa dwóch spółek. Akcje PGE tanieją o ponad 6 procent po informacji o podpisaniu listu intencyjnego z Kompanią Węglową w sprawie współpracy przy realizacji nowych bloków w Elektrowni Opole i przegłosowaniu dywidendy w wysokości 0,86 złotego na akcję (oczekiwania analityków oscylowały blisko poziomu 1,40 złotego).

Ponad 4-procentowa przecena ma miejsce w przypadku akcji PKN Orlen. Papiery paliwowego giganta ruszyły mocno w dół po informacji, że spółka w formie dywidendy wypłaci w tym roku 1,5 złotego na akcję. Tutaj warto przypomnieć, że w listopadzie ubiegłego roku roku pojawiały się zapowiedzi, że PKN Orlen z zysku za 2012 rok wypłaci 2 zł dywidendy na akcję.

Znakomita sesja na Wall Street. Co dzieje się na GPW?

Paweł Zawadzki, godzina 09:28

Bardzo udana, zakończona około 1-proc. wzrostami głównych indeksów, sesja na Wall Street nie mogła pozostać bez wpływu na zachowanie inwestorów handlujących na rodzimej giełdzie. Wyższe ceny akcji szybko wykorzystali jednak sprzedający.

Indeks największych spółek notowanych na GPW - choć dziś zyskiwał już ponad 0,6 procent - po niespełna dwóch kwadransach sesji oscyluje w okolicach wczorajszego zamknięcia. Niewielkie zmiany widzimy także na indeksach spółek średnich i małych.

Podobną sytuację obserwujemy również na najważniejszych giełdach Europy. Niemiecki DAX i brytyjski FTSE lekko zyskują, natomiast francuski CAC nieznacznie traci.

W gronie warszawskich blue chipów na uwagę zasługują akcje BZ WBK i Eurocashu. Pierwsze zyskują aktualnie o ponad 3 procent, drugie tracą równe 1,5 procent.

Panika i szał zakupów na GPW. Co dalej z cenami akcji?

Paweł Zawadzki, 26.czerwca, godzina 22:45

Przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych w dalszym ciągu nie jest jasna, ale obawy inwestorów są znacznie mniejsze niż przed publikacją rządowego raportu na ten temat. Jeśli _ dorzucimy _ do tego rewelacyjną sesję na Wall Street oraz bliski koniec miesiąca, kwartału i półrocza to najbliższe dni na GPW rysują się w zdecydowanie lepszych barwach niż środowe otwarcie notowań.

Początek sesji w Warszawie można określić krótko - panika. Traciła większość blue chipów, a sam WIG20 w najgorszym momencie dobijał do przeceny sięgającej trzech procent. Kiedy okazało się, że wśród propozycji zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych nie ma rozwiązań radykalnych, np. zbliżonych do tych zastosowanych na Węgrzech, inwestorzy odetchnęli z ulgą, a kilkunastominutowy _ szał zakupów _ sprawił, że WIG20 wyszedł nad kreskę. Ostatecznie nie zdołał utrzymać się na plusie, ale nawet neutralne zakończenie notowań to spory sukces kupujących.

Kwestię OFE z kilku powodów trudno nazwać jednak rozstrzygniętą. Po pierwsze - wciąż nie wiadomo, który ze scenariuszy zostanie wybrany. Po drugie - ogólnikowe propozycje są, ale konkretów jest już znacznie mniej, a do tego, jak sami przyznają przedstawiciele resortu finansów, warianty mogą jeszcze ulec modyfikacjom. Po trzecie - choć żadna z opcji nie zakłada likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, to niezależnie od wyboru rządzących ich znaczenie zostanie zmarginalizowane.

Z punktu widzenia rodzimej giełdy najkorzystniejszy byłby wariant zakładający umorzenie - znajdujących się w portfelach OFE - obligacji skarbowych i zakazanie kupowania ich w przyszłości. Dwa pozostałe scenariusze mogłyby poskutkować _ dobrowolnym _ (spotęgowanym kampanią rządową uwypuklającą negatywne strony OFE) przechodzeniem Polaków z OFE do ZUS i tym samym - odpływem kapitału z GPW. Pozostaje jednak pytanie, czy zabieg polegający _ na przerzuceniu _, a następnie umorzeniu papierów wartościowych zarządzanych w naszym imieniu przez OFE jest w ogóle zgodny z prawem.

Kontrowersji i wątpliwości wciąż jest bardzo dużo. Zakończenie środowej sesji w Warszawie sugeruje jednak, że rodzimi inwestorzy - mocno _ przetestowani _ ostatnio zarówno przez szefa Fed (zapowiedź wygaszania programu luzowania ilościowego QE3), jak i polskich rządzących - w końcu będą mieli chwilę na złapanie oddechu. Kupującym sprzyja zarówno sytuacja na wykresie WIG20, poprawa nastrojów na rynku globalnym, jak i kończące się w piątek półrocze.

Już pierwsze spojrzenie na wykres świecowy WIG20 nie pozwala nie zauważyć - obrazującej siłę strony popytowej - dużej białej świecy. Dolna część jej korpusu, czyli okolice 2.190-2.200 punktów to obecnie bardzo mocny poziom wsparcia dla kupujących. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Dzięki zdecydowanym zakupom akcji w drugiej części środowych notowań, indeks największych spółek zdołał również wybronić wsparcie umiejscowione w okolicach 2.224-2.227 punktów (wyznaczone przez lokalny dołek WIG20 z przedostatniej sesji sierpnia 2012 roku). To znacznie poprawia _ zapisany na wykresie _ obraz rynku.

Dobre sygnały płyną także z USA, gdzie wyraźnie gorsze od prognoz dane o wzroście PKB w pierwszym tegorocznym kwartale (odczyt: +1,8 proc., prognoza: +2,4 proc.) nie zniechęciły inwestorów do kupowania akcji, a wszystkie najważniejsze indeksy Wall Street finiszowały na około 1-procentowych plusach. Obecnie każde gorsze od prognoz dane z USA mogą sugerować_ przesuwanie w czasie _decyzji o ograniczeniu programu _ luzowania ilościowego _ (QE3) przez Fed i pozytywnie wpływać na tamtejszy rynek akcji.

Sprzyjać inwestorom powinien także układ kalendarza. Ten tydzień kończy zarówno miesiąc, kwartał, jak i półrocze. To często prowadzi do zjawiska zwanego _ window dressingiem _, czyli podciągania kursów akcji przez fundusze inwestycyjne na koniec okresów rozliczeniowych. Wyższe stopy zwrotu, którymi dzięki temu mogą pochwalić się TFI, to jeden z głównych czynników zachęcających do kupowania ich jednostek.

Całkiem ciekawie zapowiada się także czwartkowe kalendarium publikacji z gospodarki. Pierwsze ważne dane pochodzić będą z Niemiec. O 9:55 poznamy bowiem tamtejszą stopę bezrobocia (prognoza 6,9 proc.). Ze Stanów Zjednoczonych istotne będą natomiast cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (godzina 14:30, prognoza 346 tysięcy) oraz indeks podpisanych umów kupna domów (godzina: 16:00, prognoza +1 procent).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)