Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Można obniżyć podatek Belki

0
Podziel się:

Można uniknąć płacenia co roku 19-proc. podatku od dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych. To jednak rozwiązanie dla bogatych inwestorów.

Można uniknąć płacenia co roku 19-proc. podatku od dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych. To jednak rozwiązanie dla bogatych inwestorów.

- Trzeba w tym celu założyć prywatny zamknięty fundusz inwestycyjny. Do takiego funduszu inwestor może np. wnieść posiadane akcje spółki notowanej na giełdzie lub też wpłacić gotówkę - wyjaśnił Gazecie Prawnej Mariusz Staniszewski, prezes Noble Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Jak podkreślił, w zamian za wniesione akcje lub pieniądze inwestor otrzymuje certyfikaty funduszu o określonej wartości. Od tego momentu wniesionymi aktywami zaczyna zarządzać fundusz.

_ Założenie funduszu ma sens, jeżeli dysponuje się kapitałem wynoszącym około 40-50 mln zł _Może np. sprzedać wniesione przez inwestora akcje spółki X na giełdzie, gdy ich kurs jest wyjątkowo korzystny. Za uzyskane pieniądze fundusz może natomiast nabyć np. akcje spółki Y. Jeżeli i te papiery wartościowe zyskają na wartości, fundusz może je z zyskiem sprzedać. Także za gotówkę inwestora funduszu będzie kupował i zbywał walory spółek notowanych na parkiecie lub np. przygotowujących się do wejścia na giełdę.

Jak wyjaśnia prezes Mariusz Staniszewski, takich przynoszących zysk transakcji kupna ­sprzedaży zamknięty fundusz inwestycyjny może przeprowadzać wiele.

Nawet jeśli każda operacja związana z papierami wartościowymi będzie przynosiła dochód, to inwestor nie będzie musiał po zakończeniu roku odprowadzić do urzędu skarbowego 19-proc. podatku dochodowego od zysków kapitałowych.
_ Również drobni inwestorzy mogą odroczyć zapłatę podatku. Z przywileju tego skorzystają, jeżeli zdecydują się inwestować w tzw. fundusze parasolowe. _

Podatek ten zapłaci dopiero wtedy, gdy zechce sprzedać posiadane certyfikaty funduszu inwestycyjnego. Jeżeli sprzeda je np. po dziesięciu latach od momentu nabycia, to rozliczy podatek dopiero po zakończeniu roku, w którym osiągnął zysk.

- Zupełnie inna jest sytuacja inwestora indywidualnego. Jeżeli sam kupuje na giełdzie akcje i z zyskiem je sprzedaje, to podatek musi zapłacić po zakończeniu każdego roku. Natomiast osoba, która wykupiła fundusz, korzysta dzięki znacznemu odroczeniu płatności podatku - mówi prezes Noble TFI.

Eksperci podkreślają, że nie jest to jedyna możliwość wykorzystania funduszy inwestycyjnych do aktywnego inwestowania i jednocześnie efektywnego zarządzania własnymi podatkami. Można bowiem ograniczyć podatki do koniecznego minimum.

- W tym celu trzeba założyć prywatny fundusz lub skorzystać z już istniejącego w państwie, w którym łączy Polskę korzystna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wykorzystując postanowienia tej umowy, można legalnie w sposób znaczący zmniejszyć podatek lub w ogóle nie być zobowiązanym do jego zapłacenia w Polsce - przekonuje Sylwester Grochowina.

Jak zauważa, założenie takich funduszy m.in. w Luksemburgu może być bardzo opłacalne.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)