Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|

Depresja wysokofuncjonująca. W pracy są znakomici, cierpienie maskują

3
Podziel się:

Osoby z depresją wysokofunkcjonującą, zwaną też depresją maskowaną, często mogą pozostawać zdolne do funkcjonowania w życiu codziennym, pracy i społeczeństwie, ale nadal doświadczają chronicznego uczucia smutku i utraty zainteresowania życiem.

Depresja wysokofuncjonująca. W pracy są znakomici, cierpienie maskują
- Wysokofuncjonująca depresja sprawia, że zajęcia, które dotychczas lubiłeś, "zejdą na dalszy plan" - mówi psycholog kliniczna (GETTY, Morsa Images)

Depresja wysokofuncjonująca jest terminem, który wzbudza w ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie. To stosunkowo nowe pojęcie "opisuje kogoś, kto cierpi na zaburzenia nastroju, ale jednocześnie wyróżnia się w pracy lub w szkole" – wyjaśnia serwis CNBC Make It.

– Depresja wysokofunkcjonująca nie jest jeszcze zdefiniowana klinicznie – mówi John T. Maier, psychoterapeuta z Cambridge w Massachusetts.

Zauważa, że rosnące zainteresowanie terminem wskazuje na coraz większą świadomość tego, iż osoby zatrudnione na prestiżowych stanowiskach lub osiągające wybitne sukcesy, również mogą zmagać się z problemami zdrowia psychicznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pęknie bańka na rynku nieruchomości? Ekspert tłumaczy

Osoby z depresją wysokofunkcjonującą, zwaną też depresją maskowaną, często mogą pozostawać zdolne do funkcjonowania w życiu codziennym, pracy i społeczeństwie, ale nadal doświadczają chronicznego uczucia smutku i utraty zainteresowania życiem.

Oto dwie oznaki, które mogą świadczyć o tym, że ktoś zmaga się z depresją wysokofunkcjonującą:

Negatywne myślenie

– Terminowe wywiązywanie się z obowiązków może skutecznie maskować to, że twoja praca sprawia ci trudności – twierdzi Irina Gorelik, psycholog kliniczna z Williamsburg Therapy Group.

Zdaniem ekspertki wysokofunkcjonująca depresja może znaleźć odzwierciedlenie w pesymistycznym podejściu do swojej pracy, a w szerszym kontekście – negatywnym dialogu wewnętrznym oraz pejoratywnym spojrzeniu na świat.

Brak zainteresowania czynnościami, które zazwyczaj sprawiają przyjemność

– Wysokofuncjonująca depresja sprawia, że zajęcia, które dotychczas lubiłeś, "zejdą na dalszy plan" – sugeruje Gorelik. Zjawisko to może dotyczyć zarówno zadań w pracy, jak i spraw, które dzieją się w życiu prywatnym, np. spotkań z przyjaciółmi.

Jak twierdzi ekspertka, życie z wysokofunkonującą depresją i jednoczesne wykonywanie wszystkich obowiązków jest możliwe, ale jest jednoznaczne z ciągłym ukrywaniem swoich problemów zarówno przed samym sobą, jak i przed innymi. "Fakt, że pokrywasz swoje zobowiązania finansowe, nie oznacza, że twoje zdrowie psychiczne jest w porządku" – czytamy.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Irek
1 tyg. temu
Ja rozwijam karierę w Phinance. Dobrze płatna praca w ciekawej branży. Daje mi satysfakcje, a do tego pracuję w elastycznych godzinach, więc bez problemu łączę ją z innymi obowiązkami.
pitu pitu
3 tyg. temu
Ale bzdurne określenie. W ICD-10 jest określone jakie symptomy (objawy) i w jakim czasie muszą wystąpić razem, by chorobę nazywać depresją.
Zdrowy rozsąd...
3 tyg. temu
Nie ma to ,jak wciąż wymyślać nowe straszne choroby i wpychać w ludzi kolejne produkty farmacji. Jakby zaczęła się wojna, wszystkim by zaraz ta cała depresja przeszła. Mieliby prawdziwe problemy, to by nie musieli ich sobie wymyślać.